Udostępnienie dokumentacji medycznej rodzinie zmarłego pacjenta

Jakiś czas temu poruszałam już ten temat na moim blogu we wpisie Prawo do dokumentacji chorego.

Dzisiaj wracam do tego tematu, bowiem Pani Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydowała się wystąpić do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z wystąpieniem w sprawie utrudnionego dostępu do dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta przez członków jego rodziny.

Jak obecnie brzmią przepisy:

Art. 26. 1. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

2. Po śmierci pacjenta, prawo wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia.

Oznacza to, że jeżeli pacjent takiej zgody nie wyraził i nikogo nie upoważnił jego najbliżsi mogą mieć ogromne trudności z pozyskaniem dokumentacji lekarskiej niezbędnej w celu realizacji ich własnych praw związanych ze śmiercią pacjenta – jako przykład można  tu podać art. 446 kodeksu cywilnego.

Art. 446. § 1. Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł.
§ 2. Osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
§ 3. Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.
§ 4.  Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

W swoim wystąpieniu Pani Rzecznik słusznie zauważa, że obowiązek udostępniania dokumentacji medycznej na żądanie sądu w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem są niewystarczające.

Przepisy bowiem nakładają na powoda pewne obowiązki. Już w pozwie bowiem należy podać oświadczenia i dowody na poparacie przytoczonych okoliczności. Zatem rodzina zmarłego, który upoważnienia nie udzielił  ( z różnych powodów np.  pacjent trafia nieprzytomny do szpitala, w którym następnie umiera) znajduje się w bardzo trudnej sytuacji procesowej.

Pani Rzecznik zwróciła się do GIODO z zapytaniem czy w tego typu przypadkach można stosować art. 27 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.) przewidujący możliwość  przetwarzania danych zawartych w dokumentacji lekarskiej, jeżeli są one niezbędne do dochodzenia roszczenia przed sądem.

Całe wystąpienie Pani Rzecznik Praw Obywatelskich dostępne jest tu.

15 thoughts on “Udostępnienie dokumentacji medycznej rodzinie zmarłego pacjenta”

 1. Kalina pisze:

  Bardzo ciekawy blog – gratuluję sukcesu w konkursie blogowym 🙂

  Nawiązując zaś do wpisu: zastanawiałam się, czy w razie braku upoważnienia dla członków rodziny-powodów dochodzących roszczeń z art. 446 KC sąd mógłby, na ich wniosek, zobowiązać ZOZ do przedstawienia dokumentacji lekarskiej na potrzeby procesu w oparciu o art. 248 KPC. Jak sądzisz?

  Pozdrawiam,
  K.

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Witam Panią.
   Oczywiście na żądanie sądu ZOZ wyda dokumentację medyczną. Moim zdaniem jest to jednak za późno, dokumentacja jest potrzebna już na etapie konstruowania pozwu i określenia żądania.
   Żadna szanująca się kancelaria zajmująca się prawem medycznym (a tym bardziej moja) nie podejmie się sprawy „w ciemno”, tylko na podstawie opisu sprawy przedstawionego przez klientów, bez dokumentacji.
   To na powodzie spoczywa ciężar dowodu (art. 6 k.c.)., a trudno udowodnić np. błąd lekarski bez najważniejszych dokumentów w sprawie. Poza tym brak dostępu do dokumentacji medycznej powoduje nierówność stron procesowych – powód pisząc pozew ( i wnosząc często spory wpis sądowy) tej dokumentacji nie ma, pozwany (ZOZ) odpowiadając na pozew nią dysponuje.

 2. Wojciech pisze:

  Jak ma wyglądać zgoda na wydanie dokumentacji medycznej wydanej przez chorego. Przecież można taą zgodę podrobić. Kto poniesie konsekwencje wydania dokumentacji na podstawie podrobionej zgody?

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Witam i dziękuję za komentarz.
   Przede wszystkim podrobienie czyjegoś podpisu jest i posługiwanie się fałszywym dokumentem jest karane:
   art. 270§ 1. kodeksu karnego „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
   Szybciej konsekwencje poniesie ktoś, kto posługiwać się będzie taką fałszywą zgodą , niż szpital wydający na jej podstawie dokumentację medyczną pacjenta.
   Pozdrawiam

 3. Łukasz pisze:

  http://www.rp.pl/artykul/133689,617992–Przeglad-orzecznictwa-19-25-lutego-2011.html

  w przeglądzie orzecznictwa RP opisany jest wyrok SN, który może Cię zainteresować. Teza jest taka, że preparaty tkankowe stanowią dokumentację medyczną, a te szpital ma obowiązek przechowywać,wobec czego odmowa wydania bliskim zmarłego jego spreparowanych tkanek nie narusza ich dóbr osobistych. Pewnie za jakiś czas ukaże się uzasadnienie 🙂

  Uznałem, że Cię zainteresuje, o ile już na to nie natrafiłaś:)

  Pozdrawiam
  Łukasz Winkowski

 4. Jan pisze:

  Witam czy mam szanse dostac dokumentaccje medyczna zony ktura zmarla a nieupowaznila mnie ,juz prubowalem ale bez skutecznie

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Jeżeli żona nie upoważniła Pana przed śmiercią to żadna placówka dokumentacji nie wyda.
   Pozdrawiam.

 5. renata pisze:

  czy szpital może odmówić wydania wypisu osoby zmarłej? tłumaczy iż nie wyda takiego wypisu bo nie ma upoważnienia kto ów wypis ma odebrać.

 6. maciek pisze:

  NIe wydają dokumentacji bo dokonują biernej eutanazji w Polsce.Niedawno dobili mego Ojca w Szpitalu

 7. ika66 pisze:

  Bardzo proszę o odpowiedź – ojciec kilkakrotnie przebywał w szpitalu i tam widniałam jako osoba, którą upoważnił do otrzymywania informacji o jego stanie zdrowia. Ojciec zmarł a ja potrzebuję dokumentację z przychodni o wizytach u lekarza rodzinnego, gdzie takiego upoważnienia nie ma. Czy mogę wziąć zaświadczenie ze szpitala, że tam byłam upoważniona i na tej podstawie wystąpić o dokumentację w przychodni?

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Witam,
   Tak, może Pani spróbować ze zgodą ze szpitala.

 8. Małgorzata pisze:

  Witam.
  Czy lekarz, który udostępnił dokumentację medyczną rodzinie , mimo iż
  nie było wpisu w dokumentacji, kto z rodziny jest upoważniony, może ponieść karę?

 9. Adam pisze:

  Witam. Mam inny problem. Mój ojciec zmarł jak miałem ok półtora roku czyli jakieś 26-27 lat temu. Nie mam na temat jego śmierci żadnych informacji. Wiem tyle, że zmarł w szpitalu. Chciałbym dowiedzieć się więcej na temat okoliczności jego śmierci. Nie mam żadnego kontaktu z pozostałą rodziną mojego ojca gdyż byłem nieślubnym dzieckiem 🙂 Proszę o pomoc w jaki sposób mogę uzyskać więcej informacji na temat jego śmierci. Pozdrawiam.

 10. gosia pisze:

  Witam,

  Chcialabym uzyskac kopie dokumentow leczenia szpitalnego mojej siostry. Siostra zmarla w wieku 10 lat, 27 lat temu. Czy szpital wyda taka kopie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.