Pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu za darmo od 1 lipca 2019!

Opieka rodzica, a głównie mamy, gdy dziecko jest w szpitalu jest bezcenna, i za niedługo tak będzie naprawdę 🙂 Pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu za darmo od 1 lipca 2019! To już prawie pewne.

Co prawda przepisy jeszcze nie weszły w życie, jednakże sejmowa komisja zdrowia doszła do konsensusu i ustalono, że rodzice nie będą ponosić żadnych kosztów związanych z ich pobytem przy dziecku w szpitalu.

Oznacza to, że znikną opłaty za łożka, za pościel, za korzystanie z infrastruktury szpitalnej (nie trzeba będzie płacić za prysznic czy zrobienie herbaty i ładowanie komórki).

To bardzo dobra zmiana. Opieka pielęgnacyjna rodzica działa cuda,jest kojąca dla małego pacjenta. Mama czy tata często zastępują pielęgniarki – nie tylko podają leki (choć sądzę, że nie powinni), ale myją, przewijają, karmią, zabawiają, zapisują bilans płynów, mierzą temperaturę, obserwują stolec.  Często nie dosypiają, bywają głodni i przemęczeni.

Warunki  dla rodziców w szpitalach pediatrycznych bywają różne. Większość szpitali wycofała się już z opłat za pobyt rodzica przy dziecku, ale pobiera najczęściej opłaty za łożko i pościel, rzadziej za korzystanie z prądu czy wody.

Z dniem 1 lipca szpitale mają przestać pobierać opłaty, a koszty pobytu rodziców przy dzieciach ma im rekompensować NFZ.

 

Ponieważ to ważna informacja – udostępniajcie ją 🙂

4 thoughts on “Pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu za darmo od 1 lipca 2019!”

 1. KDK Adwokat pisze:

  Lepiej późni niż wcale. Długo wyczekiwana zmiana w naszym prawie

 2. Monika pisze:

  Często niestety bywa tak, że pomimo chęci wniesienia opłaty przepełnione sale uniemożliwiają pobyt rodzica z dzieckiem 🙁

 3. Dorota pisze:

  Dzień dobry Pani Mecenas,

  przepis jest bardzo potrzebny. Mam jednak pewne wątpliwości, jak to się ma do przepisów ws. zwolnienia dla rodzica od pracy na dziecko gdy przebywa ono w szpitalu. Jak określają przepisy, to lekarz decyduje czy wystawi zwolnienie lekarskie dla matki, która w czasie przebywania z dzieckiem w szpitalu nie może wykonywać swojej pracy. Rodzice nie dostają zwolnień od lekarzy, zmuszeni są do korzystania z urlopu wypoczynkowego, a on takiego charakteru nie ma. Jaka jest Pani opinia w tej kwestii??

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Dzień dobry 🙂
   Trzeba uświadamiać lekarzy.
   Ja w tym roku leżałam z córką tydzień w szpitalu. Nie było problemu z otrzymaniem zwolnienia na ten czas oraz czas, gdy córka już wyszła ze szpitala.
   Trzeba lekarzom mówić, że zwolnienie jest porzebne i zgodne z przepisami.
   Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.