Solidarna odpowiedzialność lekarza i szpitala za błąd medyczny

Nawet w przypadku gdy lekarza wiąże ze szpitalem umowa kontraktowa, za błąd medyczny popełniony przez tego lekarza odpowiadać będzie również szpital – taki wniosek płynie z orzeczenia, które Sąd Najwyższy wydał 26 stycznia  tego roku w sprawie IV CSK 308/10.

Zdaniem Sądu Najwyższego jeżeli szpital (udzielający zamówienia) podpisze z lekarzem (przyjmujący zamówienie) umowę kontraktową nie zwolni to szpitala z odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez lekarza przy udzielaniu świadczenia zamówionego przez szpital.

Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może na podstawie art. 430 k.c. ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną z winy lekarza prowadzącego indywidualną praktykę lekarską, która powstała przy wykonywaniu czynności na podstawie łączącej ich umowy o świadczenie usług medycznych.

W takim wypadku odpowiedzialność poniosą lekarz i szpital – solidarnie.

Odpowiedzialność ta wynikać będzie z art. 430 kodeksu cywilnego:

Kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności.

oraz art. 35 ust. 5 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z dnia 30 sierpnia 1991 r.*

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy udzielaniu świadczeń w zakresie udzielonego zamówienia ponoszą solidarnie udzielający zamówienie i przyjmujący zamówienie.

* przepis nieaktualny

9 thoughts on “Solidarna odpowiedzialność lekarza i szpitala za błąd medyczny”

 1. Joanna pisze:

  Czy w związku z tym można domniemywać, że sytuacja ma się podobnie (jeśli nie, proszę o sprostowanie) w przypadku ratownika medycznego zatrudnionego na „kontrakt” 🙂

 2. Morfeusz pisze:

  Normalnie wydrukuję i dyrektorowi medycznemu podetknę pod nos, bo ciągle nas procesem straszy (i tym, że się do końca życia nie wypłacimy, a szpital się wywinie).

 3. @Joanna
  Też się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że nas (ratowników) też to dotyczy.

  @Morfeusz
  Wydrukuj, a co! Niech dyro wie, że nie są, jako szpital, bezkarni :D.

 4. Morfeusz pisze:

  Grzegorzu co ciekawe straszy nas dyrektor medyczny, który sam jest lekarzem mającym dyzury na kontrakt 😉

  Medicus medici lupus est jak kiedyś napisała w swoim artykule Krystyna Knypl.

  A tak na marginesie: wiem, że to nie do końca mieści się w tematyce bloga, ale ciekaw jestem co autorka sądzi o wprowadzaniu przez niektóre szpitale zakazu konkurencji. Ta sprawa elektryzuje ostatnio lekarski swiatek.

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Autorka zamierzała o zakazie konkurencji na blogu napisać, ale ostatnio cierpi na chorobę zwaną „brak czasu”; czuję się jednak wywołana do tablicy i obiecuję napisać o tym niebawem.
   Pozdrawiam.

 5. Widzisz Morfeuszu, czasem dobrze podsunąć temat. Mnie też on interesuje, gdyż w ratownictwie również takie umowy się trafiają. Kasiu, czekamy w takim razie :-).

 6. ja pisze:

  ZOBACZ OPCJE BEZPŁATNYCH MIĘDZYNARODOWYCH SZKOLEN, TU CZEKA KARIERA I ROZWÓJ;
  [zaś reklama na blogu jest odpłatna]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.