Bezpłatne leki dla ciężarnych – projekt zmian w konsultacjach

bezpłatne leki dla ciężarnychOstatnio w prawach pacjentów mamy sporo zmian na dobre, niedługo mają być dostępne bezpłatne leki dla ciężarnych. Dla przypomnienia – kobiety w ciąży mają prawo do wizyty u specjalisty maksymalnie w terminie 7 dni, czy np.  zniesiono opłaty za pobyt opiekunów z dziećmi w szpitalu – przeczytaj ten wpis.

Projekt zmian w przepisach, czyli dostępu do darmowych leków dla kobiet w ciąży  trafił właśnie do konsultacji społecznych. Znajdziecie go tutaj.

Co ma się zmienić?

W uzasadnieniu  czytamy: projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw obejmuje propozycję zapewnienia kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do leków, a tym samym poprawy ich sytuacji finansowej celem zapewnienia zdrowia matki i prawidłowego rozwoju dziecka. Dostęp do bezpłatnych leków uzyskają wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia (niezależnie od ścieżki poczęcia), przez lekarza specjalistę ginekologa do momentu zakończenia ciąży.

Uprawnienia do wystawiania recept na leki dla kobiet w ciąży mają zyskać ginelogodzy mający kontrakt z NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.