Dokumentacja medyczna – nowe orzeczenie Sądu Najwyższego

Jakiś czas temu we wpisie Udostępnienie dokumentacji medycznej rodzinie zmarłego pacjenta omawiałam problem związany z uzyskaniem dokumentacji medycznej przez rodzinę zmarłego pacjenta, która nie ma do tego specjalnego upoważnienia.

Niedawno Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 9 lutego 2011 r. (sygnatura akt V CSK 256/10) zajął się problemem dokumentacji medycznej udostępnianej rodzinie po śmierci pacjenta.

W wyroku stwierdzono, że tkanki, które są pobierane podczas sekcji zwłok zmarłego pacjenta oraz  preparaty z nich przygotowywane należy zaliczyć do dokumentacji medycznej.

Kanwą do wydania orzeczenia była sprawa syna, który żądał aby szpital po przeprowadzeniu sekcji zwłok jego matki wydał mu jej tkanki. Szpital odmówił argumentując, że pobrany materiał histopatologiczny stanowi dokumentację medyczną zmarłej pacjentki.

Wówczas syn pozwał szpital z tytułu ochrony dóbr osobistych.

Ostatecznie Sąd Najwyższy stwierdził iż do naruszenia dóbr osobistych powoda nie doszło.

SN: Preparat medyczny to nie to samo co zwłoki

Sąd Najwyższy: pobranych tkanek szpital nie musi wydawać najbliższym zmarłego


One thought on “Dokumentacja medyczna – nowe orzeczenie Sądu Najwyższego”

  1. Dzień dobry! Byłam pełnomocnikiem tego szpitala. Innymi słowy to moja sprawa. W procesie początkowo chodziło o coś innego. Muszę przyznać, żę Syn był na pewnym etapie godnym przeciwnikiem. Za pozytywne rozstrzygnięcie sprawy muszę podziękować ówczesnemu Krajowemu Konsultantowi w dziedzinie patomorfologii, który bardzo mi pomógł w argumentacji wyposażając w wytyczne, zalecenia i instrukcje. Jeżeli mogę ująć takiego określania – zabawa była przednia. 🙂
    Agnieszka Sieńko – radca prawny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.