Opinie lekarskie są drogie, a mogą być jeszcze droższe

opinie lekarskie

W sprawach związanych z błędami medycznymi opinie lekarskie są jednymi z najważniejszych dowodów.

Biegli zazwyczaj mają dostępny cały zgromadzony materiał w sprawie – ich opinia powstaje na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta/powoda, zeznań peronelu medycznego, który zajmował się pacjentem, zeznań innych świadków – np. rodziny pacjenta oraz zeznań samego pacjenta. Często biegli mają także do dyspozycji opinie innych biegłych, którzy już wypowiadali się w sprawie.

Śmiało można powiedzieć, że opinie lekarskie są bolączką procesów medycznych – są niezmiernie ważne i często pełnią kluczową rolę w procesie, są podstawą orzeczenia sądu. Praktycznie nie ma procesu o błąd medyczny bez jedne czy dwóch opinii lekarskich.  Na opinie czeka się długo, a to czekanie wydłuża nietety proces. Zdarza się, że postępowanie wydłuża się ze względu na samą opinię – strony wnoszą zastrzeżenia, trzeba ją uzupełniać, wzywać biegłych do stawiennictwa na rozprawie. Tu z pomocą często przychodzi technika (choć nie zawsze jest tak super – przeczytaj np. ten wpis) – coraz więcej przesłuchań biegłych odbywa się w formie videokonferencji (biegli przychodzą do sądu właściwego dla ich miejsca zamieszkania i nie muszą jechać do sądu, który prowadzi sprawę).

Bywa, że opinie są nierzetelne, oparte na nieaktualnych danych czy standardach powszechnych w  medycynie  kilkanaście lat wstecz.

Stawki za wydawane opinie lekarskie są niskie, a koszt opinii tak naprawdę winduje czas pracy lekarza i zapoznawanie się często z kilkoma tomami akt. Przez zbyt niskie stawki brakuje biegłych lekarzy i tak błedne koło się zamyka.

Problem kosztów opinii lekarskich zajęła się Katarzyna Nowosielska w artykule (znalazło się w nim kilka moich wypowiedzi) Stawki dla biegłych lekarzy mogą być wyższe, ale wzrosną też koszty sądowe .   

Jeżeli nie wiesz kto może zostać biegłym sądowym i jak obliczane jest wyngrodzenie biegłego koniecznie przeczytaj ten wpis:

Biegli sądowi – cz. I

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.