Prawnik wśród medyków

prawnik… czyli kilka słów o XV Krajowej Konferencji Szkoleniowej – Ginekologia i Położnictwo, która odbyła się w ubiegły piątek i sobotę w Krakowie.

Nie studiowałam medycyny, tylko prawo, ale z racji zajmowania się prawem medycznym trzeba wiedzieć, co się w medycynie dzieje. Jest to nauka zmieniająca się dynamicznie. Coś co 10 lat temu było nowiną, dzisiaj jest powszechnie stosowane itd.

Jako, że spora część spraw związana jest z błędami w prowadzeniu ciąży lub okołoporodowymi cały czas staram się dokształcać w tym zakresie. Najlepiej oczywiście wśród medyków. Na konferencję zarejestrowało się ok. 2000 ginekologów i położników. Dwa dni zapełnione były wykładami i warsztatami.

Mimo, że nie jestem lekarzem to wykłady były dla mnie niezmiernie ciekawe.

Z dużą uwagą wysłuchałam wykładu prof. Bożeny Leszczyńskiej-Gorzelak o nowym standardzie organizacyjnym opieki okołoporodowej, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.  Pani profesor dzieliła się również wiedzą o tym, jak należy powadzić ciążę u kobiety z przewlekłym nadciśnieniem lub przebytym stanem przedrzucawkowym.

Dla mnie jako mamy hipotrofika ważny był wykład dr. Dagmary Filipeckiej -Tyczki o tym czy można zapobiec preeklamsji i hipotrofii płodu. Jak się okazało, zagrożenie stanem przedrzucawkowym można wykryć, a szybko wdrożona profilaktyka może wyeliminować ryzyko  jego wystąpienia.

Podczas konferencji usłyszałam też wiele ciekawostek. Np. z sali padło pytanie o sposoby dezynfekowania telefonów komórkowych. Można to robić chusteczkami bezalkoholowymi. Telefony to siedlisko bakterii!. Sposobem na zmniejszenie zakażeń szpitalnych jest zasada „nic poniżej łokci” – czyli personel szpitalny powinien mieć ubrania z krótkim rękawem i zaprzestanie powitań za pomocą uścisku dłoni. Jak się okazało dużo bezpieczniejszy jest tzw. żółwik. Tak więc nie zdziwcie się, gdy podczas następnej wizyty wasz ginekolog nie poda Wam ręki tylko zechce przybić „żółwika” 😉

Muszę przyznać, że to były bardzo udane dwa dni. Zdobyta wiedza mam nadzieję, że już niedługo zaprocentuje na sali sądowej. A moja biblioteczka znowu urosła o kolejne książki medyczne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.