Ugoda w sprawie o błąd medyczny – kwestia podatku

Ugoda to najprostszy i chyba najszybszy  i stosunkowo tani sposób zakończenia sprawy o błąd medyczny. Bez długiego procesu z obszerną listą świadków, bez opinii lekarskich, ktore to często najbardziej ten proces wydłużają w czasie. Pisałam o niej już kilka razy, chociażby w tym wpisie.

Jeżeli pacjent zdecyduje się na podpisanie ugody musi pamiętać jeszcze o jednej kwestii, a mianowicie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każda ugoda będzie z tego podatku zwolniona. Uważaj na tą kwestię, szczególnie jeżeli występujesz bez profesjonalnego pełnomocnika. Druga strona nie ma obowiązku poinformować Cię, że od sumy którą w wyniku ugody otrzymasz będziesz miał obowiązek zapłacić podatek.

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Oznacza to, że zasadą jest płacenie tego podatku, są jednak od tej zasady wyjątki.

Zwolnienia z podatku

W przypadku spraw związanych z odszkodowaniami, zadośćuczynieniami oraz rentami z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w związku z błędem medycznym od podatku dochodowego wolne będą:

a) odszkodowania lub zadośćuczynienia, gdzie ich wysokość lub zasady ustalenia wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw,

b) odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie.

c) odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość ,

d) kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych

Zatem zawarcie ugody pozasądowej z podmiotem leczniczym nie uchroni poszkodowanego od zapłaty podatku dochodowego.

Zatem jeżeli ugoda zawarta będzie przed sądem, otrzymane środki będą w całości Twoje, nie podzielisz się nimi z Fiskusem. Podobnie będzie w przypadku otrzymanych świadczeń od ubezpieczyciela (np. szpitala, w ramach obowiązkowego OC),  niezależnie od tego czy zostały przyznane  Tobie na podstawie uznania ubezpieczyciela (decyzja), ugody pozasądowej lub sądowej.

Coraz częściej prywatne placówki medyczne, zwłaszcza w przypadku błędów w chirurgii plastycznej czy związanych z medycyną estetyczną chcą zawierać porozumienia z pacjentem, bez udziału ubezpieczyciela, wypłacając odszodowanie czy zadośćuczynienie z własnych środków. Taka ugoda nie będzie objęta zwolnieniem z zapłaty podatku.

Ugoda, a zawezwanie do próby ugodowej

Jest jednak na to prosty sposób. Rekompensata może zostać wypłacona zaliczkowo, zaś ugoda może zostać potwierdzona przed sądem w postępowaniu zainicjowanym wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej. Koszt takiej ugody będzie niewielki, czas oczekiwania na posiedzenie sądu również nie powinien przekroczyć kilku miesięcy (zależy od obłożenia wydziału sprawami).

Najkrócej na wyznaczenie posiedzenia czekałam trzy tygodnie od daty złożenia wniosku w sądzie.

Prowadząc od lat postępowania w sprawach o błędy medyczne ostatnio obserwuję „trend ugodowy”, co mnie bardzo cieszy.

O jednej z ważnych ugód zawartej niedawno, napiszę w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.