Przedawnienie roszczeń z tytułu błędów medycznych
W chwili powstania zdarzenia medycznego wywołującego szkodę wiele osób będąc zaabsorbowanym całą sytuacją – przede wszystkim ratowaniem zdrowia, zapomina lub odkłada w czasie możliwość dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia przed sądem.
Trzeba jednak pamiętać, że moment zgłoszenia roszczenia jest istotny z uwagi na to, że po upływie określonego w ustawie czasu zgłoszone roszczenie, mimo swej zasadności, może się przedawnić. Wówczas, o ile strona przeciwna nie zrzeknie się zarzutu przedawnienia, istnieją niewielkie szanse na wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia.
Należy jednak postawić pytanie, czy od tej głównej zasady istnieją jakieś odstępstwa i jakie są okresy przedawnienia?
W przypadku postępowania karnego, okresy ustania karalności zależą od rodzaju popełnionego czynu. Okres, po którym karalność danego czynu ustaje jest uzależniona od dolnej granicy kary przewidzianej za dane przestępstwo.
W przypadku postępowania cywilnego, biorąc pod uwagę terminy przedawnień, ich długość zależy od rodzaju odpowiedzialności. W przypadku niewłaściwego lub nienależytego wykonania zobowiązania termin przedawnienia roszczenia wynosi 10 lat. W przypadku zaś, gdy szkoda powstała na skutek czynu niedozwolonego, zgodnie z art. 442 k.c., roszczenie przedawnia się z upływem 3 lat, jednak nie później niż po 10 latach od dnia wystąpienia zdarzenia wywołującego szkodę. Natomiast jeśli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem 20 lat.
Czy mimo przedawnienia roszczenia można skutecznie dochodzić swoich praw?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, a to za sprawą art. 5 k.c., który jest pewnego rodzaju furtką dla tych, którzy z różnych powodów nie zgłosili roszczenia w terminie.
Art. 5 k.c. zawiera instytucję nadużycia prawa przy podniesionym zarzucie przedawnienia. W orzecznictwie wskazuje się, że powołanie się na ten przepis ma charakter szczególny.
O dopuszczalności zastosowania art. 5 k.c. wypowiedział się np. Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 12.05.2015 r. (I ACa 204/15), który przyznał odszkodowanie i zadośćuczynienia z tytułu błędu medycznego, mimo iż roszczenie było przedawnione.
Mając na względzie uzasadnienie sądów obydwu instancji można wywieść, że powołanie się na art. 5 k.c. w przypadku wyjątkowych i szczególnych okoliczności przemawiających za nieuwzględnieniem zarzutu przedawnienia wynikają z charakteru naruszonego dobra. Sąd stwierdził także, że przyczyny opóźnienia w dochodzeniu roszczeń mogą wynikać z potrzeby poświęcenia czasu na ustabilizowanie sytuacji zdrowotnej.
Jak pokazuje powyższy wyrok, dochodzenie przedawnionego roszczenia jest możliwe.
Należy jednak pamiętać, że art. 5 k.c. ma charakter szczególny i może zostać zastosowany tylko w wyjątkowych przypadkach.
Przedawnienie sprawy – jakaś kpina.
Dobrze jeżeli lelarz jest chociaż ubezpieczony … ale to chyba obowiązkowe w ich przypadku.
Bardzo dobry artykuł. Pozdrawiam
W Polsce sprawy o odszkodowanie za błędy medyczne jeszcze niestety jeszcze należą do rzadkości. A szkoda, bo lekarze często czują się bezkarni i traktują pacjentów jak traktują…
Z jednej strony jeżeli ktoś zawinił powinien zostać ukarany, ale z drugiej tak źle dzieje się w nfz itp. że szkoda odbierać kolejnych lekarzy.
Super blog! Kawał dobrej roboty! Będziemy polecać.
Bardzo ciekawy prowadzisz blog 🙂 Można bardzo dużo ciekawych informacji się dowiedzieć 🙂
Ludzie coraz bardziej interesują się zagadnieniami zdrowia, sami szukają, próbują – kształcą się, a to duży plus 🙂
Prawda jest taka, że firmy odszkodowawcze rosną jak grzyby po deszczu, co oznacza, że świadomość ich klientów wzrosła. Co roku w Polsce znacząco zwiększa się ilość pozwów sądowych w tym zakresie.