Antykoncepcja awaryjna bez recepty – TOK FM 14.01.2015

hra1-620x417W listopadzie 2014 r. Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency) wydała rekomendację dotyczącą  antykoncepcji awaryjnej ellaOne. W rekomendacji czytamy, iż pigułki te mogą być sprzedawane bez recepty. „Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność” – oceniła EMA.

Trzeba dodać, że lek jest dopuszczony do obrotu od 2009 r.

Na podstawie tej rekomendacji Komisja Europejska zezwoliła producentowi na sprzedaż pigułek ellaOne bez recepty.

W naszych mediach przez kilka dni trwała dyskusja, czy w Polsce środek ten będzie dostępny na receptę czy bez. Wiceminister Zdrowia Sławomir Neumann twierdził, że nie ma powodu aby rezygnować z recept, bo decyzja Komisji Europejskiej  daje taką możliwość. Ministerstwo Zdrowia jednak zmieniło zdanie i uznało, że decyzja Komisji Europejskiej jest bezwzględna, co oznacza, że i w Polsce ellaOne będzie dostępna bez recepty.

Mówił o tym wczoraj wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki w Sejmie, a wieczorem na antenie Radia TOK FM. Następnie Agata Kowalska pytała mnie co oznacza taka decyzja i czy będziemy teraz słyszeć o klauzuli sumienia farmaceutów.

Naszą rozmowę można odsłuchać 🙂

 

18 thoughts on “Antykoncepcja awaryjna bez recepty – TOK FM 14.01.2015”

 1. Kornelia pisze:

  W końcu Polska idzie do przodu. Bardzo się ciesze. Nie zawsze mamy możliwość szybkiego pójścia do ginekologa, żeby przepisał nam tabletki.

 2. Karolina pisze:

  Pytanie co na to farmaceuci… I czy znowu nie usłyszymy o aptekach w których nie będzie można kupić tych tabletek, bo jest to niezgodne z sumieniami farmaceutów? ;))

 3. Pewny cement pisze:

  Tylko już widzę te aptekarskie odmowy ze względu na sumienie/wiarę. Razem z takim projektem powinna powstać ogólnopolska lista aptek w których można takie leki kupić bez narażania się na krzywe spojrzenia i niepotrzebne komentarze

 4. Maciek pisze:

  Wydaje się że to nowoczesna i dobra decyzja. Pytanie czy taka tabletka dostępna bez recepty jest równie skuteczna i bezpieczna dla każdej kobiety, bez konsultacji z ginekologiem.

 5. Wasilewski pisze:

  Starsznie dużo się o tym mówi i dywaguje, a przecież w Polsce jest wolność, którą nie powinniśmy ograniczać – każdy ma swój rozum i każdy powinien być odpowiedzialny sam za siebie. Ochrona młodzieży, strach przed „aborcjami” itd. to wszystko powinno się już skończyć. Każdy działa według własnego sumienia.

 6. Hilar pisze:

  Witam,
  Bardzo interesujący blog, wiele można się dowiedzieć.
  Pozdrawiam.

 7. Marcin B. pisze:

  Ja osobiście jestem za zniesieniem tych recept. I to od dawna. Ucieszyłem się gdy usłyszałem w mediach, że w tej kwestii prawdopodobnie będzie lepiej.

 8. Ciekawi mnie czy w innych bardziej „ucywilizowanych” krajach też wybuchła taka zagorzała dyskusja na temat tych pigułek. Rozumiem, że każdy ma prawo wierzyć w Boga, Budde, Allaha ect i mieć różne poglądy na ten temat, jednak dlaczego religia (w naszym państwie katolicyzm) miesza się w polityke?! Bez przesady ale tak być nie powinno.

 9. Julia pisze:

  Witam. Uważam, że to bez większej różnicy czy tego typu lek jest dostępny bez recepty czy nie. Jeżeli ktoś jest zdeterminowany to receptę zdobędzie i tak. Zniesienie takiego obowiązku jest jedynie praktyczną oszczędnością czasu. A co dyskusja na temat, czy zażywanie takiego leku jest dobre czy złe, nie ma najmniejszego sensu. Jest to grząski grunt, a indywidualne poglądy uwarunkowane są jedynie naszym sumieniem.

 10. Ogrodowa 58 pisze:

  Nie rozumiem o co tyle hałasu. W Unii jest ogólnodostępna wiec dlaczego u nas nie? NO, ale przecież są „środowiska”, którym to nie na rękę.

 11. Marcin pisze:

  ciekawe kiedy będą u nas w aptekach, bo jak na razie to nie mogę się spotkać z tym.

 12. Marta pisze:

  Nie rozumiem burzliwych debat na temat bezpłatnej antykoncepcji, antykoncepcja powinna być ogólnie dostępna dla każdej kobiety.

  1. Tomasz pisze:

   Dokładnie, powinien być swobodny dostęp do takich rozwiązań. Czy ktoś z tego korzysta to jej osobista sprawa.

 13. Andrzej pisze:

  Przecież ta wizyta po receptę u ginekologa to taka fikcja, idzie się mówi o co chodzi i lekarz od razu pisze receptę bez żadnych badań itp. a więc uważam że to dobre posuniecie iż będą dostępne bez recepty.

 14. lilka pisze:

  Antykoncepcja powinna być bezpłatna! a nie prowadzenie debat! Każda kobieta wie w jakim momencie chce mieć dziecko.

 15. kita pisze:

  Taka tabletka powinna być dostępna bez recepty, bo niestety nie każda kobie ta możliwość pójść do lekarza który wystawi receptę.

 16. Ewa pisze:

  Każda kobieta powinna mieć prawo wyboru czy chce skorzystać z tabletki , czy nie. Nie mieszajmy do tego polityki i kościoła. Nie rozumiem również klauzuli sumienia lekarzy , a teraz ostatnio farmaceutów. Ich sumienie wg polskiej Konstytucji to ich prywatne prawo. Powołując się na sumienie – niech sprzedawcy nie sprzedają prezerwatyw , bileterzy biletów do kina. To istna paranoja.

 17. IVA pisze:

  Tabletki po powinny być bez recepty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.