Chory ma prawo do leczenia za granicą za pieniądze NFZ

W ubiegłym tygodniu NSA wydał bardzo korzystny dla pacjentów wyrok, w którym dokładnie wskazał, na jakich zasadach NFZ może interpretować art. 26 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (chodzi o przypadki leczenia zagranicznego gdy jest ono niedostępne w kraju, bądź oczekiwanie na świadczenie w kraju zagrażałoby życiu i zdrowiu pacjenta.

O komentarz do tego wyroku poprosiła mnie dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej.

Link do artykułu

5 thoughts on “Chory ma prawo do leczenia za granicą za pieniądze NFZ”

 1. Czy to oznacza, że jeżeli ktoś widzi dla siebie ratunek w Stanach to może tam jechać na leczenie, czy dotyczy to tylko osób przebywających akurat w Stanach np. tymczasowo?

  P.S.
  Skan po kliknięciu wyświetla się do góry nogami.

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Oczywiście, że może. Za własne pieniądze można się leczyć tam, gdzie się nam podoba.
   Dziękuję za uwagę – poprawione 🙂

 2. Czekanie na zabieg bardzo często zagraża pogorszeniem się zdrowia pacjenta. A w Polsce czeka się nieraz miesiącami.. Ciekawe, czy można wtedy wystąpić o taki zabieg za granicami naszego kraju.

 3. Adela pisze:

  cóż, jeśli się ma pieniądze, to z leczeniem nie problemu, w kraju czy za granicą. osoby bez środków nie mogą liczyć na wiele.

 4. Ada pisze:

  Zawsze wykupowałam ubezpieczenie gdy wyjeżdzałam za granice nawet na 2 tygodnie. Obawiałam się, że zachoruje i tym samym zbankrutuje, bo będę musiała zapłacić z własnych pieniędzy. Nie miałam pojęcia, że gdy w Polsce coś jest niedostępne, to mogę jechać za granicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.