Płodowy Zespół Alkoholowy – FAS

Coraz więcej agencji PR przysyła do mnie swoje materiały prasowe związane z branżą medyczną, farmaceutyczną i „okołodzieciową”. Ponieważ na blogach nie umieszczam materiałów informacyjnych z reklamą w ich treści (blog nie jest darmową tubą reklamową), stąd też nigdy nie opublikowałam takiego materiału.

Dzisiaj drobny wyjątek od reguły. Materiał pochodzi od Kompanii Piwowarskiej i wyjaśnia czym jest FAS. Akurat o tym warto często przypominać. Korzystam z fragmentów.

A o co chodzi?

9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS – to dobra okazja, by przypomnieć, czym jest Płodowy Zespół Alkoholowy. Jednak kobiety w ciąży o konsekwencjach picia alkoholu powinny pamiętać całe 9 miesięcy. Właśnie dlatego dokładnie rok temu branża piwowarska wprowadziła dobrowolny znak odpowiedzialnościowy „W ciąży nie piję alkoholu” na opakowaniach swoich produktów, w reklamie oraz na materiałach promocyjnych. Jak pokazują dane grupy SABMiller, znajomość tego oznaczenia w Polsce jest największa wśród wszystkich krajów europejskich.
Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Trzeba również pamiętać, że u dzieci, które w okresie płodowym były narażone na działanie alkoholu, występuje wiele problemów behawioralnych i fizycznych, nawet jeżeli nie wskazano wszystkich objawów pozwalających na stwierdzenie u nich alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Są to problemy z koncentracją, zaburzenia motoryczne, problemy kognitywne, które mogą być odczuwalne przez całe życie.
Szacuje się, że w Polsce rocznie FAS wykrywane jest u ok. 900 noworodków rocznie, natomiast u dziesięciokrotnie większej liczby dzieci stwierdza się występowanie niektórych jego objawów. Matki zwykle nie przyznają się do picia w czasie ciąży, a mała ilość alkoholu jest trudna do wykrycia w badaniach biochemicznych, dlatego dane podawane przez lekarzy mają charakter szacunkowy.

Kampanii towarzyszy też ulotka oraz strona abcalkoholu.pl

Ulotka w ciazy nie pije alkoholu

22 thoughts on “Płodowy Zespół Alkoholowy – FAS”

 1. Mira pisze:

  Nie mogę w to uwierzyć, pewnych przyzwyczajeń ludzie sami się wyrzekają.
  Słyszałam o przypadkach kiedy w domu palaczy, przestali palić praktycznie wszyscy z dnia na dzień. – bo jedna z kobiet mieszkających w domu zaszła w ciążę Odpowiedzialność bierze górę, panowie mówili -to nie palimy. Skoro dziecko urodzi się, to nie może nawet po porodzie mieszkać w chmurze dymu.
  A kobieta w ciąży niosąc w sobie życie, musi się napić ? LUDZIE!

 2. Jakub pisze:

  Niestety nadal trwa błędny przesąd o tej jednej lampce wina wypitej wieczorem podczas ciąży mającej za zadanie utrzymać zdrowie.

 3. mpmedical pisze:

  Zgadzam się, zero odpowiedzialności w takich ludziach. Nie wiem czy oni nie wierzą w szkodliwe działanie alkocholu czy po prostu ich to nie obchodzi…

 4. Zofia pisze:

  Niestety Mira są ludzie i ludziska, ja również sobie nie wyobrażam jak można palić lub pić będąc w ciąży. Kiedy ja nosiłam swojego synka to mój mąż co prawda miał kilka wypadów z kumplami, ale nawet on miał na uwadze mój stan i nie pił tyle, żeby się upić, a wracał wcześniej do domu.

 5. grzegorzdrach pisze:

  To nie do pomyślenia by kobiety w ciąży piły alkohol, nie wiedzą, ze wyrządzają swoim jeszcze nienarodzonym dzieciom ogromna krzywdę. Nie zdają sobie z tego sprawy, że picie alkoholu w ciąży, jest zdecydowanie najgorszą rzeczą jaka może być.

 6. Anna pisze:

  Różne w życiu przypadki widziałam.. Akoholizm to choroba i się ją leczy, noszenie dziecka pod sercem powinno być dodatkową motywacją. Co ja mówię, motywacją, definitywnym zakazem! Historie o przypadku z Anglii czytałam tu, ale nie mogę znaleźć jak się skończyła

 7. ola r pisze:

  Warto wspomnieć o roszczeniach jakie przysługują po urodzeniu tak pokrzywdzonemu dziecku, chyba świadomość w tej materii jest znikoma w naszym społeczeństwie a i praktyka uboga

  pozdrawiam

 8. Patologia mnoży się na jak bakterie, jak choroba która toczy społeczeństwo.
  Przyszłe matki drinkujące w pubach, palące papierosy. Nie wiem, czy matka odpowiada tylko za swoją osobę, czy za tworzące wewnątrz siebie życie.
  Skąd się to bierze? Skrajnych przypadków szukajmy w skrajnych modelach życia. Pisałem pracę na ten temat. Prostytucja jest lustrem „FAS” Gdy zatrzymałem się obok palącej prostytutki w zaawansowanej ciąży z pytaniem dlaczego pali? Odpowiedziała bez zawahania „-z gumą 200zł – jak dla ciebie.” Brak poszanowania dla własnego życia przekłada się na następne pokolenie. Niesamowicie zawiedziony, starałem się wytłumaczyć czym jest FAS – kobieta lekkich obyczajów ignorowała mnie. Dodając na koniec, gasząc papierosa o asfalt, – „to może laskę z połykiem za 100? „Byłem zmieszany. Nie sądziłem że tak można postępować. Było mi żal tej kobiety. Nienarodzonego dziecka. Urząd pomocy społecznej zajmie się sprawą tej matki. Niestety nie wiem – i to mnie ciekawi w jaki sposób urząd może podjąć działania.

 9. comment-3293 pisze:

  Znaleźć obecnie rzeczywiście dobrego bloga nie jest takie łatwe,
  więc cieszę się, że cię odnalazłem

 10. Alicja pisze:

  Bardzo dobra kampania, czytelna strona i niestety szkoda, że na temat tego problemu muszą być one organizowane. Każda mama, która dba o swoje dziecko i mu na nim zależy powinna wiedzieć, że nie należy pić alkoholu w czasie ciąży, to wyrządzanie dziecku krzywdy, a najgorsze, że cały jego przyszły los leży w rękach tej matki.

 11. Aero7.pl pisze:

  Dla bezpieczeństwa dziecka wybrałem sobie żonę bez takich nałogów.

 12. Anita pisze:

  Nie potrafię zrozumieć jak kobiety w ciąży mogą pić alkohol.. nie mam pojęcia jak można być tak nieodpowiedzialnym i narażać swoje nienarodzone dziecko. Nie każda kobieta powinna być matką, takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

 13. Salomon pisze:

  Niestety wiele także zależy od wychowania. No bo nie czarujmy się jeżeli przyszła matka od małego była wychowywana wśród osób lekkich obyczajów czy w rodzinie patologicznej no to większość przejmuje przyzwyczajenia i jest to dla nich normalne. Nie mówię, że wszyscy bo przecież niektóre matki z rodzin patologicznych potrafią być bardziej odpowiedzialne od kobiet z dobrych domów. Niestety ludzie są różni i na to nic nie poradzimy. Możemy im tłumaczyć, ale niektórym nie idzie przemówić do rozsądku. Tak było, jest i będzie zawsze.

 14. zyzia pisze:

  niestety z wielu obserwacji środowiskowych wiem, że takie patologie mają miejsce, matki w dzisiejszych czasach kompletnie nie zważają na skutki jakie ich bezmyślne zachowania mogą powodować później w rozwoju maleństwa. należy z takim podejściem szczególnie młodych przyszłych matek walczyć i tłumaczyć, pokazywać i jeszcze raz tłumaczyć, że kiedy pojawia się dziecko staje się nietykalne i to nasze zadanie aby walczyć o jego jak najlepszy byt już od poczęcia!

 15. robertwrobel pisze:

  Nie wiem skąd się wziął mit o nieszkodzącej lampce wina czy też innej małej ilości alkoholu. Alkohol to alkohol i choćby nie wiem co się działo to nie potrafię zrozumieć kobiet w ciązy myślących o swojej przyjemności a nie o swoim dziecku

 16. Olka pisze:

  Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie sami stwarzają dla siebie oraz dziecka, które się narodzi bądź już narodziło. A lapka czerwonego wina na noc „dla zdrowia”, to zdecydowanie nie jest dobre dla zdrowia dziecka.

 17. Anna pisze:

  Bardzo dobrze, że takie akcje jak ta „W ciąży nie piję alkoholu” są propagowane. Pici alkoholu w czasie ciąży często bywa zgubne i na wszelkie możliwe sposoby trzeba uświadamiać kobiety, które zapominają o tym, że nawet niewielkie ilości alkoholu mogą poczynić poważne skutki. Sama nie pojmuję jak kobiety mogą to bagatelizować, bo po prostu woła o pomstę do nieba.

 18. Remik pisze:

  Dla mnie to jest chore jeśli kobieta w ciąży spożywa alkohol. Jeśli para decyduje się na dziecko powinni być świadomi konsekwencji. Sam byłem świadkiem jak kobieta w zaawansowanej ciąży piła alkohol, oczywiście z automatu zareagowałem a usłyszałem: „w takich małych ilościach to się nic nie dzieje” – no jak widać, dzieje się …

 19. magda pisze:

  Dziwne, że część kobiet które są w ciąży do dziś nie zdają sobie sprawy z tego, że pijąc alkohol w ciąży narażają swoje nienarodzone jeszcze dziecko, na choroby lub nawet śmierć. Dla mnie matka, która pije w ciąży po prost jest wyrodną matką. Później właśnie występują tego typu choroby pozdrawiam i miejcie kobiety, do siebie szacunek.

 20. IlonkaL pisze:

  W ciąży powinno się ,,myśleć za dwoje”. Określenie odmienny stan jest bardzo słuszne. Dlatego kobiety powinny pamiętać, że winko czy papierosek w tym stanie robi ogromną różnicę. Czy to naprawdę taki problem powstrzymać się na tych 9 miesięcy, skoro mogą one zaważyć na całym przyszłym życiu maleństwa? Bardzo mnie cieszy ta popularyzacja wspomnianego znaczka na alkoholach

 21. adam pisze:

  pijąca kobieta w ciaży (paląca również) to tragedia. kompletny brak wyobraźni

 22. romek pisze:

  Pijące matki powinny ponosić odpowiedzialność karną. Skoro kazirodztwo jest występkiem przeciwko życiu dziecka poczętego ze względu na możliwe problemy genetyczne (narażenie zdrowia dziecka), to na tej samej zasadzie chlanie w czasie ciąży powinno być kryminalizowane jako narażanie zdrowia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.