Ciężki uszczerbek na zdrowiu – błąd przy porodzie

1381193_pregnancy Wśród prowadzonych przeze mnie spraw związanych z błędami medycznymi, najwięcej jest spraw związanych z błędami przy porodzie.

W takich sprawach często mamy do czynienia z błędami terapeutycznymi np. nierozpoznaniem płodu olbrzymiego (dziecko o wadze ok. 4,5 kg), a w związku z tym brak zakończenia porodu cesarskim cięciem (zalecenie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) czy  złym nacięciem krocza lub wywieraniem ucisku na dno macicy – tzw. chwyt Kristellera (na rozprawach lekarze mówią, że nie stosują chwytu, pacjentki często mówią coś innego).

Zdarza się, że ginekolog popełni błąd techniczny – np. źle zaopatrzy pęknięcie krocza u rodzącej (ryzyko pęknięcia wzrasta przy dużym płodzie, u pierworódek itd).

Błędy okołoporodowe mogą powodować narażenie na ciężki uszczerbek na zdrowiu lub nawet narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia rodzącej oraz dziecka.W takiej sytuacji personel szpitala (położna, lekarz odbierający poród) może odpowiadać karnie.

 Art. 156. § 1.  Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:

1)   pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
2)   innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Trzeba pamiętać, że na lekarzach, położnych i pielęgniarkach ciąży obowiązek opieki nad pacjentem.

Sprawy karne zazwyczaj to dopiero początek. W przypadku wygranej należy dochodzić swoich praw (odszkodowanie, zadośćuczynienie) w procesie cywilnym.

Co ważne ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym.

W sprawach, które prowadzę zazwyczaj jest tak, że składamy zawiadomienie do prokuratury oraz próbujemy przeprowadzić polubowne postępowanie ze szpitalem (szpitale jednak nie chcą podpisywać ugód). W procesach karnych jako pełnomocnik pokrzywdzonych składam też powództwo cywilne. Ostatecznie zazwyczaj toczą się dwa procesy – przeciwko personelowi – w związku ze złożonym przez prokuraturę aktem oskarżenia, oraz cywilny – przeciwko szpitalowi.

4 thoughts on “Ciężki uszczerbek na zdrowiu – błąd przy porodzie”

  1. edyta pisze:

    Można czesto uniknąc błędów jak patrzy na łapki Bliska nam osoba a mamy Prawo do obecnosci nawet w szpitalu podczas badań i zabiegów Ust 2008 r art 21 Prawo Pacjenta gdy wyproszą Płai placówka odszkodowanie Pacjentowi!!!Inaczej podchodza lekarze gdy jest świadek Pacjenta bo nim jest Osoba bliska pacjenta!!To często pisze bo jak dbasz tak masz.Jak nie dbasz to masz problem zdrowotny bo nie patrzyłes na łapki czy była sterylność itp…

  2. Nieraz będąc w szpitalu widziało się „lenistwo” pielęgniarek w opiece nad chorymi. A później są tego konsekwencje. Rodziny rzadko się odzywają, bo nie chcą walczyć a powinny…

  3. Kasia pisze:

    Przez oszczędności szpitali przy porodach za dużo dzieciumiera 🙁

  4. Karol pisze:

    Sam byłem duży, mama bardzo cieżko to przeżyła, bo rodziła naturalnie. Jak to wygląda w praktyce, po ilu latach można się domagać odszkodowania dla mamy? ważyłem 4,800 choć wolę stwierdzenia pielęgniarek, że urodził się niemowlak a nie „płód olbrzymi” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.