Roszczenie o zadośćuczynienie za śmierć osoby najbliższej jest dziedziczne
W przypadku śmierci osoby (w wyniku wypadku, błędu medycznego, przestępstwa itp) najbliżsi zmarłego mogą dochodzić zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Na blogu pisałam o tym w kilku wpisach np:
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej – orzeczenie SN
Rekordowe zadośćuczynienie przyznał Sąd w Toruniu
Wczoraj (12.12.2013 r.)ważne orzeczenie w tej kwestii wydał Sąd Najwyższy (III CZP 74/13). W uchwale orzekł, że:
W sprawie o zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę doznaną wskutek śmierci najbliższego członka rodziny (art. 446 § 4 k.c.) ma zastosowanie art. 445 § 3 k.c.
Dotychczas było tak, że roszczenie przysługujące osobom pośrednio poszkodowanym z tytułu utraty bliskich jako roszczenie osobiste nie było dziedziczne i nie wchodziło do spadku. W przypadku śmierci tej osoby jej roszczenia na najbliższych nie przechodziły, nawet w przypadku gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego.
Sąd Najwyższy odpowiadał na pytanie prawne zadane przez Sąd Okręgowy, który rozpatrywał sprawę pewnej rodziny.
Rodzice i dwaj bracia mężczyzny, który zginął w wypadku pozwali ubezpieczyciela sprawcy o zadośćuczynienie z tytułu śmierci syna i brata. W trakcie procesu ojciec zmarł, a pozostali członkowie rodziny – spadkobiercy „podzielili” jego roszczenie między siebie i wnieśli o kontynuowanie procesu także w tym zakresie.
Ostatecznie Sąd Najwyższy, łamiąc dotychczasowe zasady uznał, że zadośćuczynienie za krzywdę doznaną wskutek śmierci najbliższego członka rodziny ma zastosowanie art. 445 § 4 k.c, jest więc dziedziczne.
Chcesz otrzymywać więcej informacji związanych z prawami pacjenta? Zapisz się do newslettera.
Kto by pomyślał. Dobrze, że trafiłem na ten blog muszę przyznać, że jest tutaj wiele ciekawych artykułów.