Pacjent w postępowaniu przed sądem lekarskim

Do przygotowania tego wpisu skłoniła mnie historia mamy małego Jasia, która w postępowaniu przed sądem lekarskim była tylko świadkiem, nie miała prawa głosu, nie mogła zadawać pytań świadkom ani lekarzom przeciwko którym toczyła się sprawa.

Obecnie pacjenci maja dużo lepszą sytuację w sprawach przed sądami lekarskimi.

Nowa ustawa o izbach lekarskich, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. przyznała pacjentom w takich postępowaniach status strony.

Oznacza to, że pacjent (zwany przez ustawę pokrzywdzonym) jest informowany o wszystkich czynnościach sądu lekarskiego i Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i  ma prawo do:

1. składania wniosków dowodowych,

2.uczestniczenia w posiedzeniu sądu,

3. zadawania pytań świadkom i stronom postępowania,

4. wreszcie pacjent może wnosić odwołanie od orzeczenia okręgowego sądu lekarskiego – do Naczelnego Sądu Lekarskiego z siedzibą w Warszawie.

Obecnie więc pacjent może aktywnie uczestniczyć w postępowaniu sądowym (takiej możliwości nie miała jeszcze mama Jasia).

W postępowaniu pacjent ma także możliwość ustanowienia nie więcej niż dwóch pełnomocników spośród lekarzy, adwokatów lub radców prawnych.

Jeżeli więc decydujesz się na napisanie skargi na lekarza do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej możesz aktywnie korzystać z przysługujących Ci praw.

Jeśli chcesz jednak poprzestać na samej skardze i ciężar „aktywności” w sprawie przerzucić na Rzecznika (to on decyduje o przedstawieniu zarzutów obwinionemu lekarzowi) postępowanie może trwać np. dłużej.

Zastanów się więc czy jest sens taką skargę składać, jeżeli nie jesteś zainteresowany udziałem w postępowaniu.

 

 

3 thoughts on “Pacjent w postępowaniu przed sądem lekarskim”

 1. Alina pisze:

  Coraz więcej tego jest obecnie ;/

 2. Agata pisze:

  Bardzo przydatny artykuł! Z pewnością pomoże wielu osobom, chcącym składać skargę na lekarza.

 3. Świetny artykuł. Trzeba jak najbardziej takie informacje promować. Zwłaszcza, że większość pacjentów nie zna się na prawie, a w sytuacjach jak w zamieszczonym przykładzie, często górę biorą emocje, stres. Jak najwięcej takich artykułów.

  Z poważaniem,

  Kancelaria AC Adwokat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.