Dobra Praktyka Bezpiecznej Ciąży i Porodu

Z inicjatywy wojewody opolskiego konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa w Opolu dr Wojciech Guzikowski spisał tzw. zasady dobrej praktyki bezpiecznej ciąży oraz porodu. Jest to efekt nagłośnionej sprawy bliźniaczego porodu żony Bartłomieja Bonka.

Zasady dobrej praktyki w dużej mierze pokrywają się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Standardy okołoporodowe obowiązywały już wcześniej (od kwietnia 2011 r.), obecne wydano na podstawie ustawy o działalności leczniczej.

Nie wiem, czy warto dublować dokumenty, na pewno warto rozmawiać na temat praw kobiet rodzących, a przede wszystkim ich przestrzegać podczas porodu.

Informator dla przyszłej matki znajduje się tutaj. Po więcej informacji zajrzyj tutaj.

One thought on “Dobra Praktyka Bezpiecznej Ciąży i Porodu”

  1. Szkoda, że mimo rozporządzeń praktyka położnicza w wielu szpitalach nadal jeszcze odbiega od wyznaczonych standardów… Są wprawdzie pewne postępy (np. obecność partnera, która kiedyś była nie do pomyślenia), ale jeszcze nie na miarę naszych kobiecych oczekiwań.

    Najważniejsze według mnie to znajomość naszych praw, aby móc się na nie powoływać oraz świadomość, że poród zależy nie tylko od ekipy medycznej, ale też w bardzo dużej mierze od nas, kobiet rodzących, naszego aktywnego przygotowania i naszego aktywnego udziału w czasie porodu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.