Obecność osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych

Art. 20.1 Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.

Art. 21. 1. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska.
2. Osoba wykonująca zawód medyczny udzielająca świadczeń zdrowotnych pacjentowi może odmówić obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Odmowę odnotowuje się w dokumentacji medycznej.

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Każdy pacjent ma prawo aby w trakcie udzielania mu świadczeń zdrowotnych towarzyszyła mu osoba bliska (czyli niekoniecznie ktoś z rodziny).

Jest to możliwe w każdym przypadku gdy obecność osoby bliskiej nie powoduje zagrożenia epidemicznego lub z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta.

Jeżeli lekarz mówi wam, że np. podczas badania USG nie może być z wami osoba bliska narusza wasze prawa.

Właśnie w takiej sprawie swoje stanowisko zajęła Rzecznik Praw Pacjenta – w wyniku postępowania wyjaśniającego w sprawie domniemanego naruszenia przez placówkę prawa do poszanowania intymności i godności pacjenta.

Rzecznik po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego powinna do instytucji naruszającej prawa pacjenta skierować wystąpienie. Instytucja zaś jest obowiązana niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni, poinformować Rzecznika o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku. W przypadku gdy Rzecznik nie podziela tego stanowiska, może zwrócić się do właściwego organu nadrzędnego z wnioskiem o zastosowanie środków przewidzianych w przepisach prawa.

O całej sprawie można przeczytać TUTAJ.

 

4 thoughts on “Obecność osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych”

 1. TwójPasaż pisze:

  Interesuje mnie fragment:
  „Osoba wykonująca zawód medyczny udzielająca świadczeń zdrowotnych pacjentowi może odmówić obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Odmowę odnotowuje się w dokumentacji medycznej.”

  Czy w przypadku wspólnej zgody pacjenta oraz osoby bliskiej, lekarz ma prawo odmówić obecności osoby bliskiej? Ciekawi mnie ta kwestia…

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
  Krzysztof

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Oczywiście, że może odmówić – jeżeli zachodzą właśnie te dwa przypadki.
   Pozdrawiam,

 2. edyta pisze:

  Tylko w Polsce za każdym razem bada się pochwę czego nie naprzykrza się pacjentkom w UK badania usg robi pierwszy kontakt i jak są problemy kieruje się do ginekologa który bada na kozetce w obecności męża lub położnej nie ma sam na sam nie wolno!.Usg i mammografia szkodzi naszego dzidziusie osłuchiwał uchem.Raz badała pani ginekolog pochwę w trzecim miesiącu po raz pierwszy w moim życiu do porodu pochwy nikt nie badał by nie wprowadzać wirusów i bakterii i zawsze w obecności męża bo oboje tego chcemy.Gdy ja coś złapię przy badaniu to i mąż będzie zakażony wiec badanie to nie tylko moja sprawa będą zacofańcy co to skrytykują!.Żadnych tabletek antykoncepcyjnych i hormonów oraz antybiotyki to rak!.Nasz ginekolog młody miły bada w obecności męża szanując Prawo Pacjenta do jego obecności osoby bliskiej,a warto mieć partnera podczas badań.Możesz poczytać opinie na jego temat.Ja miałam mieć usuwaną macice i jajniki z powodu mięśniaka 7 cm i endometrium 2 cm.byliśmy z mężem u ginekologa bo zawsze jest przy mnie nie za [b]parawanem był też przy porodach lepsze jest podejście lekarza a mamy prawo do obecności nawet podczas zabiegów w szpitalach.Mąż właśnie spytał o nie operacyjne leczenie bo ja byłam w szoku po diagnozie dlatego powinno mieć sie osobę bliską przy całym badaniu,bo jak można się wstydzić męża.Polecił leczeni O.Bonifratrzy i to było wspaniale po dwóch latach mam mniejszego mięśniaka i skończyły się krwotoczne okresy nie będzie operacji.Nie powinno się za często chodzić do ginekologa raz na dwa lata i do gabinetu prywatnego z partnerem i gdzie nie ma przepływu wielkiego pacjentek mniejsze ryzyko złapania brodawczaka,bakterii i innych wirusów zaraz przy badaniu pobiera cytologię.Wiem że ginekolodzy to skrytykują bo osoba bliska to niewygodny świadek i chodzić każą częściej bo to kasa dla nich!!!!.

 3. edyta pisze:

  Chciała bym dodac ze zagrozenie epidemiologiczne to musi być ogłoszone w placówce np.Ptasia grypa nie wymyslem lekarza bo znam przypadki wypłaconych odszkodowań pacjentowi kilkadziesiąt tyś zł za wyproszenie osoby bliskiej nie tylko z badań lecz z zabiegu w szpitalu bo decyduje PACJENT a nie lakarz o obecności tylko jak jest jeszcze znieczulenie ogólne poza tymi dwoma przypadkami są dotkliwe kosekwencje łącznie z wypłacaniem odszkodowań w zeszłym roku było skarg na Prawo Pacjenta gdy naruszano ponad 60 tyś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.