Wymagania sanitarnohigieniczne dla zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu oraz odnowy biologicznej

Uważni Czytelnicy bloga zapewne pamiętają wpis z ubiegłego roku Nowe wymagania sanitarne dla zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu oraz odnowy biologicznej.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia opracowało nowy projekt w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych jakim powinny odpowiadać obiekty, w których świadczone są usługi fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej.

Wszystkie obiekty po wejściu rozporządzenia w życie będą musiały zostać dostosowane do nowych przepisów  do końca 2013 r.

W gabinetach zwłaszcza kosmetycznych czy tatuażu dochodzi do przerwania ciągłości tkanek – nowe przepisy mają na celu ograniczenie chorób wywołanych zakażeniami jak WZW B, WZW C (tendencja wzrostowa)  czy zakażenie wirusem HIV.

Nowe rozporządzenie wypełni też lukę prawną, która postała. Moc obowiązującą  z dniem 1.01.2012 r. utraciło bowiem rozporządzenie z 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej.

 

3 thoughts on “Wymagania sanitarnohigieniczne dla zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu oraz odnowy biologicznej”

 1. blackangel pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Naprawdę warto zwracać uwagę na stan nie tylko gabinetów lekarzy ale również kosmetyczek fryzjerów! Przecież w tych miejscach, zwłaszcza u kosmetyczek i gabinetów z piercingiem, nasze ciało poddawane jest sporym zabiegom.

 2. kasia pisze:

  tragedia co się dzieje w salonach fryzjerskich… znam jeden salon, gdzie właściciel – fryzjer ma zaawansowaną chorobę AIDS a strzyże bez rękawiczek, a na dodatek nie dezynfekuje ręczników, tylko je pierze w temp. 40 st. C RAZ NA TYDZIEŃ! masakra jakaś ;/

 3. Maciek pisze:

  Witam,
  Gdzie można znaleźć treść nowego rozporządzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.