Błędy lekarskie w chirurgii plastycznej cz.I

Zabiegi poprawiające urodę (i przy okazji samoocenę) są coraz bardziej popularne. Coraz łatwiej jest odzyskać młodość usuwając zmarszczki, korygując kurze łapki, Panie często korygują biust… Wymieniać mogłabym jeszcze długo.

W internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń klinik oferujących swe usługi. Co więcej, w naszym kraju zabiegi chirurgii plastycznej są relatywnie tanie, przez co Polska staje się krajem turystyki medycznej, dla kobiet z krajów Europy Zachodniej, czy Polek mieszkających na stałe poza krajem.

Wybór jest więc duży i nie zawsze trafiony. Wystarczy wspomnieć sprawę młodej Szwedki, która po operacji powiększenia biustu zapadła w śpiączkę, czy sprawę malarki Hanny Bakuły, która głośno opowiedziała o swojej nieudanej operacji plastycznej.

Musisz wiedzieć, że tak jak w przypadku innych zabiegów tak i w przypadku operacji plastycznej zawsze istnieje ryzyko powikłań.

Jeżeli jednak zabieg jest nieudany, nie przyniósł oczekiwanego efektu możesz mieć roszczenie do lekarza lub placówki medycznej, w której zabieg został przeprowadzony.

Jako najczęstsze przykłady powikłań, w wyniku których pacjent może mieć roszczenie odszkodowawcze podaje się:

1. przy zabiegach nosa

asymetrię nosa, zaburzenia w oddychaniu, zaburzenia węchu,  infekcje zatok po zabiegach na nosie,perforacje przegrody nosowej

2. przy zabiegach ust

asymetria ust (przy zabiegach wypełniających)

3. zabiegi oczu

niedomykalność powiek

4. zabiegi twarzy

przykurcze i dysfunkcja mięśni szyi i karku

porażenia nerwu twarzowego

5. zabiegi biustu

asymetria piersi  (zabieg powiększenia piersi lub  rekonstrukcji)

6. inne

szpecące blizny, bliznowce

ropnie powłok i skóry

obrzęki

depresja po nieudanej operacji plastycznej

Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko powikłań przy tego typu zabiegach zacznij od wyszukania lekarza specjalisty. Listę lekarzy fachowców prowadzi np. Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej,Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Nie kieruj się wyłącznie ceną. Czasami bowiem warto zapłacić trochę więcej i być otoczonym fachową opieką.

Musisz bowiem wiedzieć, że przynajmniej część błędów wynika z faktu, iż zabieg wykonywał niekompetentny lekarz (np. przy skomplikowanym zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej operatorem był chirurg ogólny, nie zaś chirurg specjalista w zakresie chirurgii plastycznej).

W jednym z kolejnych wpisów wyjaśnię jakie roszczenia przysługują pacjentom poszkodowanym w tego typu zabiegach oraz jak ich dochodzić.

7 thoughts on “Błędy lekarskie w chirurgii plastycznej cz.I”

 1. Roman pisze:

  dobry lekarz to podstawa, no i trzeba mieć pewność, że odpowiednie zmiany mogą być dla nas korzystne

 2. Marcin pisze:

  Czy nie warto przej podjeciem decyzji i zabiegu zainteresowac sie metodami natyralnymi ? Jak to wyglada w praktyce ?

 3. Niebanalny pisze:

  Medycyna, a w zasadzie jej ciągły rozwój daje ogromne możliwości, warto więc z nich korzystać. Błędy lekarzy się oczywiście zdarzają i trzeba mieć to na uwadze, nie poddając się zabiegom bez potrzeby. Nie mam oczywiście na myśli tego że zabiegi chirurgii plastycznej są nie potrzebne. Przeciwnie gdy człowiek ulegnie wypadkowi w skutek którego obniósł obrażenia twarzy bądź inne deformacje, poparzenia itp, przez które całe życie miał by żyć w kompleksie – warto z nich skorzystać. Jednak gdy rozchodzi się o zrzucenie wagi, polepszenie wyglądu biustu czy poprawę muskulatury – dużo lepiej wyczerpać inne możliwości (ćwiczenia, suplementy, dieta itp) nim zdecydujemy się na zabieg, który zawsze wiąże się z jakimiś minimalnym ryzykiem

 4. Kasia pisze:

  Przed pójściem na jakąkolwiek operację wypadałoby sprawdzić opinie o lekarzu wykonującym. Czasem jeśli to możliwe zamiast operacji plastycznych wystarczy „przestawić” sobie myślenie i żyć takim jakim się jest a nie później przeżywać niechciane komplikacje.

 5. Warto też wspomnieć o zbaiegach „kosmetycznych” typu botoks, wypełnianie kwasem hialuronowym one tez niosą powazne konsekwencje, o których sie nie wpomina. I potem Panie ciarpią- a nie zawsze jest to warte swojej ceny.

 6. LaNika pisze:

  Każda osoba decydując się na zabieg powinna najpierw sprawdzić lekarza i czy to jest w ogóle lekarz a nie kosmetyczka. Ale to jest przede wszystkim kwestia edukacji Pacjentów.

 7. Lux pisze:

  Taki to już nasz kraj i lekarze. Również słyszałam o wielu nieudanych operacjach plastycznych, a to właśnie dlatego że pacjentka wybrała niższą cenę i gorsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.