Odszkodowanie za wypadek obejmuje koszt prywatnego leczenia – precedensowy wyrok

Na początku kwietnia zapadł w Sądzie Rejonowym w Kielcach precedensowy wyrok, niezmiernie ważny z punktu widzenia osób poszkodowanych we wszelkiego rodzaju wypadkach, które do zdrowia dochodziły lecząc się prywatnie.

Co w wyroku jest takiego szczególnego?

Dotychczas było tak, że ubezpieczyciele wypłacający odszkodowanie często nie chcieli zwracać kosztów leczenia prywatnego, argumentując to możliwością darmowego leczenia w publicznych placówkach.

Sprawę o odszkodowanie za prywatne leczenie – bez kolejki (długiej, w publicznych lecznicach) wytoczyło małżeństwo poszkodowane w wypadku. Po ich stronie stanęli biegli wydający opinię w sprawie – ich zdaniem koszty poniesione przez powodów na powrót do zdrowia były konieczne, a zwlekanie z przeprowadzeniem zabiegów  mogło być niebezpieczne dla zdrowia. Sąd zasądził odszkodowanie obejmujące koszty leczenia prywatnego, a także przyznał im zadośćuczynienie za ból i cierpienie.

Powyższy wyrok nie oznacza, że teraz każdy poszkodowany będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów leczenia poniesionego prywatnie. Jeżeli jednak przed sądem uargumentuje, że wydatki te były niezbędne do szybszego powrotu do zdrowia, że szybsza rehabilitacja umożliwiła skrócenie czasu pobierania zasiłku i przyspieszyła powrót do pracy, że zabieg w klinice prywatnej był skuteczniejszy niż tradycyjne leczenie finansowane z NFZ szanse na zasądzenie przez sąd tych kosztów – wzrastają.

Więcej o wyroku przeczytasz tutaj.

 

 

 

 

4 thoughts on “Odszkodowanie za wypadek obejmuje koszt prywatnego leczenia – precedensowy wyrok”

 1. hueskye pisze:

  ten wyrok otwiera nowe możliwości w walczeniu z chylącymi się od odpowiedzialności ubezpieczycielami, których niestety coraz więcej.
  Mam nadzieję, że znajdzie się więcej osób, które pójdą do sada z ubezpieczycielami i w końcu coś się zmieni w materii leczenia powypadkowego. Polska w tym zakresie leży, przyrównując nawet do leniwych włochów…

 2. Ralpha pisze:

  Sama przekonałam się już niejednokrotnie (na podstawie zarówno swoich jak i oświadczeń bliskich), że ubezpieczalnie niechętnie wypłacają należność osobom poszkodowanym. Jedynie skorzystanie z pomocy poleconej kancelarii prawnej daje bezpieczeństwo odzyskania należnych środków. Skorzystałam z usług kancelarii [blog nie służy do zamieszczania reklam*]i z czystym sercem mogę ją polecić. Dla zainteresowanych podaję adres strony : [edycja*]

  * edytowałam wpis – Katarzyna Przyborowska

 3. Anka pisze:

  No samemu to ciężko co kolwiek odzyskać dlatego ja bym się sama za coś takiego nie zabierała i skorzystała z fachowej pomocy!!

 4. krystel pisze:

  Jestem po operacji tarczycy gdzie uszkodzno mi prawą stronę głosową jestem na l4 i nie stać mnie by z tego się utrzymać i płacić z wyniku błędu lekarza płacić za prywatne leczenie się u foniatry i leki płacąc składki w NFZ .!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.