Biegli sądowi – cz. II

Kanwą do dzisiejszego wpisu był artykuł, który niedawno przeczytałam. Sprawa dotyczyła młodego piłkarza, który najprawdopodobniej w wyniku zaniedbań i nieprawidłowości w procesie leczenia ma częściowo bezwładną nogę i nigdy nie wróci do czynnego uprawiania sportu. Artykuł można przeczytać —> TUTAJ.

W sprawie tej na wniosek prokuratury opinię wydali biegli z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Teraz toczy się proces karny, a obrona wniosła o powołanie kolejnych biegłych – zapewne po to by podważyć niekorzystną pierwszą opinię.

Czy każdą opinię biegłego można podważyć?

Oczywiście nie każdą. Jeżeli opinia jest spójna, logiczna, odpowiada na wszystkie pytania i wnioski, nie można żądać przeprowadzenia dowodu z opinii kolejnego biegłego, tylko z tej przyczyny iż jest ona dla nas niekorzystna. Składając kolejny wniosek musimy wykazać okoliczności uzasadniające przygotowanie kolejnej opinii.

Warto spojrzeć co na ten temat mówi orzecznictwo:

Sąd Najwyższy w wyroku z 16.09.2009 stwierdził:

1. Nie ma dowolności w powoływaniu kolejnych biegłych, u podstaw takiej decyzji leżeć powinny racjonalne argumenty.

 2. Wykazywanie okoliczności uzasadniających powołanie kolejnego biegłego pozostaje w gestii strony.

(I UK 109/2009)

Kiedy zatem sąd dopuści w sprawie kolejną opinię na tę samą okoliczność?

Zazwyczaj gdy opinia jest wadliwa i nie odpowiada na wszystkie tezy dowodowe. Doskonale wyjaśnił to Sąd Najwyższy:

Tylko z powodu wadliwości opinii i uzasadnionych zastrzeżeń odnośnie do pierwszej opinii sąd może dopuścić dowód z opinii innego biegłego tej samej specjalności. Nie ma bowiem uzasadnienia wniosek o powołanie kolejnego biegłego jedynie w sytuacji, gdy już złożona opinia jest niekorzystna dla strony. Zasada kontradyktoryjności procesu powoduje, że to strona winna wykazać się niezbędną aktywnością i wykazać błędy, sprzeczności lub inne wady w opiniach biegłych, które dyskwalifikują istniejące opinie, ewentualnie uzasadniają powołanie dodatkowych opinii, ale decyzja co do powołania nowych biegłych należy do sądu i jest uzależniona od zasadności złożonych wniosków dowodowych.

(II UK 160/10)

Jeżeli zatem w procesie strona przeciwna żąda sporządzenia kolejnej opinii tylko dlatego, że ta pierwsza jest dla niej niekorzystna wnoś o oddalenie takiego wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.