Rejonizacja, a właściwie jej brak

Od niedawna Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że pacjenci mają dostęp  do leczenia szpitalnego lub pomocy specjalisty niezależnie od miejsca zamieszkania.

Oświadczenie Pani Rzecznik ukazało się, po informacjach od pacjentów, że mają oni kłopoty np. z wyborem szpitala – placówki służby zdrowia nie chcą przyjmować pacjentów spoza „rejonu”.

Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wyraźnie mówią, że pacjent ma prawo wybrać sobie miejsce ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, a także szpital – spośród tych, które mają podpisane z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Na tej samej zasadzie możemy również wybierać lekarza dentystę. Każdy ubezpieczony może zatem dowolnie wybierać spośród placówek posiadających kontrakty z NFZ w całej Polsce. Lecznice, które odmawiają pacjentom świadczeń, zasłaniając się rejonizacją, narażają się na kontrolę Funduszu. Jeżeli uniemożliwiają lub ograniczają w poważnym stopniu dostęp chorym do świadczeń, podlegają też karze grzywny.

Więcej informacji na temat rejonizacji dostępu do świadczeń medycznych znajdziecie Państwo w artykule  Rzeczpospolitej Pomoc specjalistyczna zawsze bez rejonizacji, w którym też zawarty jest mój powyższy komentarz.

Chcesz otrzymywać więcej informacji związanych z prawami pacjenta? Zapisz się do newslettera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.