Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego – cz. I

Temat zdarzeń medycznych bardzo interesuje pacjentów. Od 1 stycznia tego roku pacjenci mogą dochodzić bowiem roszczeń majątkowych (odszkodowanie, zadośćuczynienie) od szpitala, w przypadku zdarzeń medycznych, do których doszło po 1 stycznia 2012 r. Termin zdarzenia medyczne ma szerszą definicję niż terminy błąd lekarski czy błąd medyczny, którymi się często posługujemy.

Dzisiaj więc trochę informacji na temat samego wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego. Nie mając takiego wniosku wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych nie rozpatrzy danego przypadku.

Kto może wystąpić z wnioskiem?

  1. W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia – pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy ( np. rodzic małoletniego dziecka),
  2. W przypadku śmierci pacjenta – wniosek mogą złożyć spadkobiercy pacjenta, przy czym ustawia nie rozróżnia spadkobierców ustawowych i testamentowych.

Ustawa nazywa te osoby podmiotami składającymi wniosek.

Gdzie należy wniosek skierować?

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego należy wnieść do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Właściwą komisję określa siedziba szpitala, w którym do zdarzenia doszło.

I tak przykładowo w sprawie zdarzeń medycznych, do których dojdzie w szpitalach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wniosek trzeba będzie skierować na następujący adres:

Kujawsko-Pomorska komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
85-950 Bydgoszcz

ul. Jagiellońska 3

Niestety na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego jedynymi informacjami są te o jej składzie i inauguracji jej prac. Mam nadzieję, że to tylko stan przejściowy. Po większą ilość informacji odsyłam na stronę ZUW w Szczecinie.

Termin do wniesienia wniosku

Ustawa zakreśliła termin roczny od od dnia, w którym podmiot składający wniosek, dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta.

Termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta.

Jeżeli postępowanie spadkowe nie zostanie zakończone w ciągu 3 lat od śmierci spadkodawcy/pacjenta to spadkobiercy z testamentu również będą mieli szans na dochodzenie roszczeń przed komisją, bowiem termin do wniesienia wniosku nie biegnie do dnia zakończenia postępowania spadkowego.

W kolejnej części zamieszczę informacje dotyczące niezbędnej zawartości wniosku, opłat i załączników.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące zdarzeń medycznych napisz  i sprawdź w jaki sposób możemy pomóc:

[contact_form]

 

 

One thought on “Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego – cz. I”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.