Zdarzenia medyczne – są projekty rozporządzeń

Wojewódzkie Komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych powinny rozpocząć swoją pracę w styczniu 2012 r. Tak zakłada nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o której wspominałam na blogu kilka razy.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało dwa projekty rozporządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania procedury postępowań w sprawie zdarzeń medycznych.

Pierwszy projekt dotyczy zryczałtowanej wysokości kosztów, jakie będzie musiał ponieść pacjent decydując się na dochodzenie roszczenia przed komisją. Projekt jest dostępny —-> tutaj.

Opinia eksperta została wyceniona na 300 zł, koszt podróży osób wezwanych przez komisję – 83,58 zł, nocleg tych osób – 34, 50 zł, zaś utracone zarobki lub dochody wyceniono na 153, 57 zł.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Do 21 listopada br. można zgłaszać uwagi do tego projektu.

Drugi projekt dotyczy kwestii niezwykle istotnych, bo zakresu oraz warunków ustalania wysokości świadczeń w przypadku wystąpienia zdarzenia medycznego. Z projektem można zapoznać się —> tutaj.

Projekt rozporządzenia zawiera tabele procentowe określające procentową wysokość świadczenia przy wzięciu pod uwagę np. stopnia pogorszenia zdrowia czy jakości życia,uciążliwości leczenia itp.

W przypadku śmierci pacjenta – zgodnie z projektem najwyższą kwotę świadczenia (300.000 zł) otrzymają tylko najbliżsi zmarłego będący jego spadkobiercami, pozostałym spadkobiercom świadczenie to ma być obniżone o 50 lub 75%( czyli 150.000 zł lub 75.000 zł) w zależności od przynależności do określonej grupy podatkowej (zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn).

To na podstawie tego rozporządzenia ubezpieczyciele będą proponowali pacjentom wysokość świadczenia do wypłaty w ugodzie.

Posiłkowo będą mogli je stosować sami pacjenci i ich pełnomocnicy. Należy bowiem pamiętać, że pacjent (lub jego pełnomocnik) we wniosku do komisji będzie musiał wskazać wysokość roszczenia, którego się domaga. W przypadku, gdy ubezpieczyciel nie zaproponuje ugody, a komisja uzna, że do  zdarzenia medycznego doszło wówczas pacjentowi będzie przyznane świadczenie w wysokości wnioskowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.