Zdarzenia medyczne – kilka uwag

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wchodzi w życie dopiero 1 stycznia 2012 r., ale już teraz środowiska prawników, lekarzy i zakładów ubezpieczeń przygotowują się do jej wejścia. Pytań i niewiadomych jest bowiem sporo.

Niedawno w Toruniu odbyła się ciekawa konferencja poświęcona nowej procedurze: KOMPENSACJA SZKÓD WYNIKŁYCH ZE ZDARZEŃ MEDYCZNYCH – problematyka cywilnoprawna i ubezpieczeniowa, na którą prócz zaproszonych gości (np. Pani Rzecznik Praw Pacjenta) przybyło środowisko prawnicze, przedstawiciele ubezpieczycieli oraz medycy.

Konferencji towarzyszy publikacja stanowiąca zbiór wygłoszonych wykładów.

Naprawdę jestem ciekawa, czy poszkodowani pacjenci chętnie będą korzystać z tej procedury, czy 16 komisji wojewódzkich ruszy w styczniu, czy szpitale będą posiadały dodatkowe umowy odpowiedzialności cywilnej (wysokość ubezpieczenia to tylko 1.200.000 złotych czyli np. 12 zdarzeń medycznych, w wyniku których wypłaci się świadczenia w maksymalnej wysokości 100 tys. zł), a rozporządzenie określające szczegółowy zakres i warunki ustalania wysokości świadczenia,  oraz jego wysokość w odniesieniu do jednego pacjenta w przypadku poszczególnych rodzajów zdarzeń medycznych rzeczywiście przejrzyście będzie ustalało ich wysokość.

O nowej procedurze dochodzenia roszczeń możesz przeczytać więcej np. we wpisie Zdarzenie medyczne czyli nowa procedura dochodzenia roszczeń przez pacjentów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.