Wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą
Zgodnie z art. 100- 102 nowej ustawy o działalności leczniczej podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako podmiot leczniczy musi złożyć wniosek o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Organami prowadzącymi rejestr są:
- W odniesieniu do podmiotów leczniczych – właściwy wojewoda
- Dla lekarzy – właściwa okręgowa rada lekarska
- Dla pielęgniarek – właściwa okręgowa rada pielęgniarek i położnych.
Głównym problemem jest fakt, iż działalność leczniczą można rozpocząć wyłącznie po uzyskaniu wpisu do rejestru. Organ ma obowiązek dokonać wpisu oraz wydać zaświadczenie o wpisie w terminie 30 dni od daty wpływu wniosku. W przypadku braku wpisu w terminie, gdy upłynęło minimum 40 dni od wpływu wniosku do organu przepisy dają możliwość rozpoczęcia przez wnioskodawcę działalności. Wystarczy tylko o powyższym uprzedzić pisemnie organ, który wpisu nie dokonał.
Przepisy wykonawcze wyda Ministerstwo Zdrowia.
Odpowiedzi na powstałe problemy – jak prowadzić poszczególne rejestry znajdują się w przepisach przejściowych, dostosowujących i końcowych ustawy.
Zgodnie z art. 208 organy dotychczas prowadzące rejestry praktyk lekarzy, pielęgniarek i położnych prowadzą je na tych samych zasadach do końca tego roku.
Natomiast osoby wykonywujące zawód medyczny w ramach praktyki zawodowej muszą swoją działalność dostosować do przepisów ustawy do końca czerwca 2012 r. – zatem mają jeszcze czas na podjęcie działań i mogą praktykować na podstawie dotychczasowych wpisów.
Rozporządzenia wykonawcze zachowują swoją moc do czasu wydania odpowiednich rozporządzeń przez Ministerstwo Zdrowia (akty wykonawcze, o kt. mowa w wart. 105 ust. 4 i 5), nie dłużej niż przez rok od dnia wejścia w życie ustawy (czyli do końca czerwca 2012 r.).
Nie wiadomo ilu lekarzy, którzy po 1 lipca br. wykonują praktykę w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego musi dokonać nowych wpisów do rejestru.
Literalne brzmienie ustawy daje możliwości dokonywania nowych wpisów do rejestrów na podstawie nadal obowiązujących przepisów wykonawczych – do czasu, aż Ministerstwo Zdrowia wyda nowe rozporządzenia do ustawy o działalności leczniczej.
Co więcej przepisy dają możliwość rozpoczęcia działalności nawet bez uzyskania wpisu zgodnie z art. 104 ust.2, o którym była mowa wyżej.
Zatem obecnie teoretycznie wystarczy, że lekarz złoży wniosek o wpis do rejestru do właściwej Okręgowej Rady Lekarskiej (przy zachowaniu warunków formalnych z art. 101 ustawy o działalności leczniczej), a następnie po upływie 40 dni powiadomi ją o rozpoczęciu praktyki – i już może działać.
W praktyce nie dziwią więc wątpliwości wojewodów czy izb lekarskich, pielęgniarek i położnych, które nie wiedzą jak wpisów dokonywać, aby uniknąć pomyłek.
Aby rozwiązać powstały pat nowe rozporządzenia powinny pojawić się jak najszybciej.
Jeżeli masz jakieś pytania lub potrzebujesz porady – napisz do mnie:
[contact_form]
4 thoughts on “Wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą”