Nowe wymagania sanitarne dla zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu oraz odnowy biologicznej

Ministerstwo Zdrowia właśnie przedstawiło do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej.  Po jego wejściu w życie utraci moc poprzednie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2004 r.

Nie wiadomo  jeszcze jak będą brzmiały ostateczne zapisy, ale już teraz wszyscy prowadzący salony fryzjerskie, kosmetyczne, spa czy tatuażu powinni się tym dokumentem zainteresować.

Rozporządzenie też poprawi sytuację klientów – każdy będzie wiedział jakie są wymagania sanitarne, warunki świadczenia poszczególnych usług, jak będzie należało sterylizować narzędzia czy postępować z odpadami.

Chcesz wiedzieć jak prowadzić zakład fryzjerski, kosmetyczny albo spa zgodnie z przepisami sanitarnohigienicznymi – zapisz się na szkolenie!

Chcesz otrzymywać więcej informacji związanych z prawami pacjenta? Zapisz się do newslettera.

 

 

 

11 thoughts on “Nowe wymagania sanitarne dla zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu oraz odnowy biologicznej”

 1. Grid pisze:

  Nie jestem pewna ale zaraziłam się jakąś chorobą skóry głowy u fryzjerki.
  Uważam że takie ustawy to bardzo dobry pomysł

 2. Hamal pisze:

  ……………………………….Pani z wpisu przede mną to powinna zaskarżyć fryzjerkę do sądu. A nie nakładac bzdurne prawo na wszystkie zakłady fryzjerskie w Polsce. Druga sprawa to niby z czego się ta pani cieszy ? Niby jak świstek papieru zwany ustawą spowoduje że ta fryzjerka w jej zakładzie będzie sterylizować nożyczki ? Aha juz rozumiem potrzeba będzie stworzyć odpowiedni urząd do kontroli salonów fryzjerskich, biorąc pod uwagę ich liczbę w Polsce(tylko u mnie na osiedlu jest ich 6), ładną ilość urzędników (czyt. pasożytów) można będzie zatrudnić. Żebym miał na kogo płacić w podatkach. SZANOWNA PANI – za źle wykonaną usługę ma odpowiadać przed sądem wykonawca uslugi, nie zmienia się z tego powodu prawa, które w efekcie i tak nic nie zmieni ale nowy urząd powstanie zatrudniając nowych darmozjadów.

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   To ma być rozporządzenie.
   A jeżeli fryzjer będzie mieć obowiązek sterylizowania nożyczek i tego nie zrobi, źle wykona usługę i zakazi klienta lub klientkę – takiej osobie będzie łatwiej dochodzić swoich praw.

 3. Hamal pisze:

  Zacząłem czytać rozporządzenie – wszystkie zakłady fryzjerskie w Polsce mają wydzielić miejsce na poczekalnię. Dobre, u mnie na osiedlu żaden zakład nie ma takiego pomieszczenia zwykle jest to jedna wielka sala gdzie się czeka i gdzie prowadzona jest usługa. No i teraz wszystkie maja zostać zamknięte, a fryzjerzy poszerzyć grono bezrobotnych, albo tam gdzie jest miejsce trzeba postawić ścianę – czyli pójść w koszty – czyli usługi fryzjerskie PODROŻEJĄ. A tam gdzie miejsca na wydzielenie poczekalni – papa koniec biznesu, fryzjerzy na bruk. …………………….

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Nie wiem dlaczego mają podrożeć. Uważam, że to dobrze, że każde miejsce tego typu powinno spełniać pewne standardy.
   „polityczne wycieczki” w Pana komentarzach zostały wycięte – to nie jest blog o polityce.

 4. Temat dosyć intrygujący. Pamiętam jak mojej kuzynce pojawiła się wysypka na głowie po wizycie u fryzjera. Jednak ten zakład fryzjerski był w Niemczech. Czy to prawo jest spójne w całej Unii? Czy także można procesować się za granicą? (powołując się na ten akt)

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Prawo każdego kraju jest dostosowywane do norm unijnych. Zatem prócz np. konkretnej dyrektywy każdy kraj ma odrębny akt prawny dotyczący danej tematyki.
   Pozdrawiam,

 5. atinah pisze:

  Witam,
  chcę w tym roku założyć gabinet kosmetyczny. Weszłam na stronę gov.pl i jest tam informacja, że dotychczasowe rozporządzenie z 17 lutego 2004r w sprawie wymagań sanitarnych (…) jest uchylone i nie obowiązuje, natomiast nie udało mi się znaleźć aktualnego. W takim razie jakie przepisy teraz to regulują? Będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam.

 6. zosia pisze:

  czesc ja mam zaklad od 8 lat i musze powiedziec ze poczekalnie mam od otwaracia bo zrobilam to zgodnie z przepisami mam nawet miejsce gdzie miesza sie farby i myje przybory po farbowaniu .dlatego nie wiem nad czym tak dyskutujecie bo ja pracuje 20 lat w zawodzie wlasnie z takimi zasadami .a dezynfekcja robie to również dla siebie bo jak fryzjer zaraża narzędziami to znaczy ze sam jest zarażony jakąs wysypką albo liszajcem ,duzo osob wmoim miescie przychodzi do mnie z chorobami skory i przewaznie jest to od fryzjera ,mialam tez kilku pracownikow z mojego miasta i byly to same brudasy nie myli narzedzi co dzien w swoich zakladach tylko raz w tygoniu…. dlatego pracuje sama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.