Leki refundowane

Ostatnio wiele się mówi o zmianach w prawie farmaceutycznym, konkretnie chodzi o ustawę z 12 maja o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Ustawa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2012 r. Wprowadza sztywne marże hurtowe oraz detaliczne dla leków refundowanych, co ma sprawić, że w każdej aptece dany lek znajdujący się na liście leków refundowanych będzie kosztował tyle samo.

Wprowadzenie tych zmian ma ukrócić praktykę sprzedawania leków za złotówkę, czy nawet za 1 grosz jak to jest obecnie.

Co te zmiany będą oznaczać dla pacjentów?

Zdaniem Resortu Zdrowia skończą się wędrówki pacjentów w poszukiwaniu apteki z tańszym lekiem, przestaniemy też wykupować leki „na zapas”. W praktyce owe „zapasy” przezorni będą robili pod koniec tego roku, zanim zmiany w prawie farmaceutycznym wejdą w życie, może się bowiem okazać, że lek, który obecnie kosztuje „złotówkę” po negocjacjach producenta z Ministerstwem i narzuceniu urzędowej marży zdrożeje.

Pacjenci mają uzyskać też inne ułatwienie – powstaje bowiem pierwszy w kraju portal, który ma ułatwiać wyszukiwanie tańszych leków, ich rezerwację czy sprawdzenie w której aptece lek się znajduje.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.