Rodzaje zatrudnienia lekarzy

W komentarzu do mojego ostatniego wpisu Morfeusz (autor bloga Szpitalne życie) zadał mi pytanie co sądzę na temat wprowadzania przez dyrekcje niektórych szpitali zakazu konkurencji w umowach z lekarzami.

Zanim odpowiem na to pytanie (o tym będzie mój kolejny wpis) postanowiłam przybliżyć Czytelnikom mojego bloga sposoby zatrudnienia lekarzy.

Szczególnie bowiem wielu pacjentów nie jest zorientowanych w różnicy jaką niesie za sobą zatrudnienie lekarza w placówce na umowę o pracę i zatrudnienie na tzw. kontrakt.

  • Lekarze pracujący w szpitalach na podstawie umów kontraktowych mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, a z placówkami łączą ich umowy cywilnoprawne. W praktyce nie są więc pracownikami szpitala, a osobami wykonującymi zamówione przez szpital usługi. Kontrakty zawierane są zazwyczaj na określony czas i po jego upływie ulegają rozwiązaniu. Stronami takiej umowy są zakład opieki zdrowotnej jako zamawiający i lekarz jako przyjmujący zamówienie.

W przypadku błędu medycznego lekarz i szpital poniosą solidarną odpowiedzialność, o czym już pisałam ostatnio.

  • W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę lekarz jest pracownikiem zakładu opieki zdrowotnej, a samo zatrudnienie oparte jest na przepisach kodeksu pracy. Z takim etatowym pracownikiem szpitala może być podpisana umowa o zakazie konkurencji uregulowana w rozdziale II a kodeksu pracy.

Jeżeli pacjent wystąpi z roszczeniem odszkodowawczym odpowiedzialność może ponosić wyłącznie szpital jako pracodawca. W przypadku przegranej,  szpital może  wystąpić z regresem do swojego pracownika, jednakże w takim wypadku odpowiedzialność lekarza będzie ograniczona wyłącznie do wysokości jego trzymiesięcznego wynagrodzenia – zgodnie z art. 119 i 120 kodeksu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.