Poród domowy – kwestia refundacji II

W poprzednim wpisie Czy poród w domu będzie refundowany pisałam o braku rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych wymaganej by porody domowe podobnie jak te szpitalne były refundowane.

Obecnie wiemy trochę więcej odnośnie terminu kiedy porody fizjologiczne w warunkach pozaszpitalnych znajdą się w koszyku świadczeń gwarantowanych.

Najprawdopodobniej nie 8 kwietnia, kiedy to w życie wejdą standardy porodowe dające możliwość rodzenia w domu.

Zgodnie ze słowami rzecznika Ministerstwa Zdrowia:

Po uzyskaniu rekomendacji możliwe będzie zakwalifikowanie świadczenia prowadzenia porodu fizjologicznego w warunkach pozaszpitalnych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w odpowiednim zakresie .

Rzecznik przekazał też dobrą informację – przygotowywany jest cykl konferencji poświęconych nowemu rozporządzeniu, aby zainteresowani mogli zapoznać się z nowymi standardami postępowania.

Warto przypomnieć, że niezależnie od tego czy poród nastąpi w warunkach szpitalnych, czy też w domu rodząca kobieta ma zagwarantowany ten sam standard postępowania przy udzielaniu tego świadczenia.

Zobaczymy czy podobnie jak w Europie Zachodniej porody domowe przyjmą się i w naszym kraju.

Wiele położnych jest zdania, że poród w domu będzie dawał komfort i bezpieczeństwo rodzącej. Odmiennego zdania są lekarze.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach:

MZ: wracają porody domowe

Refundacja porodów domowych? Tak, ale nie w kwietniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.