Zakażenia szpitalne – staranność leczenia

W polskich szpitalach nadal dochodzi do ogromnej liczby zakażeń. Coraz więcej zakażonych pacjentów dochodzi swoich roszczeń, większość z nich wygrywa odszkodowania i zadośćuczynienia w procesach sądowych. Należy również podkreślić, że kwota zasądzanych odszkodowań wzrasta.

Środowisko lekarskie uważa, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest niedoskonała. W naszym kraju nie ma na przykład statystyk dotyczących zgonów, które są spowodowane szpitalnymi zakażeniami.

Pacjenci, którzy będą dochodzić swoich roszczeń muszą zebrać swoją dokumentację lekarską, która będzie istotnym dowodem w sprawie.

Często szpitale potrafią udokumentować (prowadząc bardzo starannie dokumentację medyczną pacjenta), że mają wdrożone procedury zwalczania zakażeń szpitalnych. W takich przypadkach pacjenci wykazują w procesach zamiast faktu  zakażenia w szpitalu – brak staranności działania szpitala w leczeniu zakażenia np. brak przeprowadzenia badania mikrobiologicznego.

Ważne też będą:

  1. obserwacje lekarskie
  2. wdrożenie procedur zapobiegających zakażeniom
  3. czas trwania terapii antybiotykiem
  4. stały dostęp (bądź nie) do badań mikrobiologicznych

Ponieważ wiele szpitali nadal nie zwalcza skutecznie zakażeń liczba pacjentów skarżących placówki medyczne zapewne będzie wzrastać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.