Zakażenia szpitalne – staranność leczenia
W polskich szpitalach nadal dochodzi do ogromnej liczby zakażeń. Coraz więcej zakażonych pacjentów dochodzi swoich roszczeń, większość z nich wygrywa odszkodowania i zadośćuczynienia w procesach sądowych. Należy również podkreślić, że kwota zasądzanych odszkodowań wzrasta.
Środowisko lekarskie uważa, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest niedoskonała. W naszym kraju nie ma na przykład statystyk dotyczących zgonów, które są spowodowane szpitalnymi zakażeniami.
Pacjenci, którzy będą dochodzić swoich roszczeń muszą zebrać swoją dokumentację lekarską, która będzie istotnym dowodem w sprawie.
Często szpitale potrafią udokumentować (prowadząc bardzo starannie dokumentację medyczną pacjenta), że mają wdrożone procedury zwalczania zakażeń szpitalnych. W takich przypadkach pacjenci wykazują w procesach zamiast faktu zakażenia w szpitalu – brak staranności działania szpitala w leczeniu zakażenia np. brak przeprowadzenia badania mikrobiologicznego.
Ważne też będą:
- obserwacje lekarskie
- wdrożenie procedur zapobiegających zakażeniom
- czas trwania terapii antybiotykiem
- stały dostęp (bądź nie) do badań mikrobiologicznych
Ponieważ wiele szpitali nadal nie zwalcza skutecznie zakażeń liczba pacjentów skarżących placówki medyczne zapewne będzie wzrastać.