Dostęp do badań prenatalnych

W naszym kraju prowadzony jest program badań prenatalnych, które pozwalają na wczesne wykrycie wielu wad rozwojowych dziecka. Wczesne wykrycie pozwala na podjęcie leczenia jeszcze w fazie życia płodowego.

Program jest adresowany do kobiet w ciąży

 • które ukończyły 35 rok życia,
 • u których w poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu,
 • u których stwierdzono wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych lub gdy u ojca ich dziecka stwierdzono wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych, o znacznie zwiększonym ryzyku urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową, u których w obecnej ciąży stwierdzono nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych, wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wad płodu.

W naszym kraju nadal panuje pogląd, że badania prenatalne są badaniami inwazyjnymi. Wielu kobietom, mimo iż mają prawo do badań (np. ze względu na wiek – powyżej 35 roku życia) odmawia się ich wykonania lub muszą je robić prywatnie, bez refundacji z NFZ (koszt to ok. 700 zł).

Wykaz placówek, które biorą udział w programie znajdziemy na stronie internetowej NFZ .

Podstawa prawna:

 1. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
 2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane
 3. Zakres lekarskich badań prenatalnych (przedurodzeniowych)

Jeżeli jesteś w grupie adresatek programu, a lekarz prowadzący Twoją ciążę odmówił  Ci wystawienia skierowania na badania prenatalne – skontaktuj się ze mną.

4 thoughts on “Dostęp do badań prenatalnych”

 1. Ania pisze:

  Witam,
  Czy po za wspomnianym przez Panią programem badań prenatalnych, jest możliwość uzyskania skierowania od lekarza prowadzącego – z innych niż wymienione powodów?

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Witam Pani Aniu.
   Badania prenatalne wykonywane w ramach wspomnianego programu objęte są refundacją ze środków publicznych, a więc są one bezpłatne. (przepisy oficjalnie typują matki pow. 40 roku życia). Wykonuje się je u kobiet o podwyższonym, w stosunku do populacyjnego, ryzyku wystąpienia choroby lub wady, w tym genetycznej.
   Jako przykład można podać kobiety w ciąży w wieku powyżej 35 roku życia. Teoretycznie każda z nich jest w grupie ryzyka i ma prawo do takich badań. W praktyce, jak pokazują statystyki dostęp jest bardzo ograniczony.
   Uważam jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie żeby lekarz ginekolog wystawił skierowanie na takie badanie kobiecie w wieku lat 34 (granica wiekowa jest przecież sztuczna). Koszt badania pacjentka jednak będzie musiała ponieść sama.
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.