Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/serwe168/domains/medyczneprawo.pl/public_html/wp-content/plugins/widget-entries/iinclude_page.php on line 307
Blog o prawie medycznym i prawach pacjenta » Blog Archive Zakażenia szpitalne – kwestie dowodowe - Blog o prawie medycznym i prawach pacjenta

Zakażenia szpitalne – kwestie dowodowe

Przeczytałam dziś artykuł o mężczyźnie zakażonym w dzieciństwie żółtaczką, któremu sądy odmówiły wypłaty odszkodowania.

Wszystko przez opinie biegłych,  z których nie wynikało jednoznacznie gdzie mogło dojść do zakażenia – pacjent bowiem był leczony w dwóch placówkach.

Pomimo, że w tego typu sprawach sądom wystarczy domniemanie zakażenia w placówce szpitalnej – jak orzekł Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 17.05.2007 (III CSK 429/06)

W sprawach dotyczących tzw. zakażeń szpitalnych możliwe i uzasadnione jest przyjęcie niedbalstwa placówki służby zdrowia w drodze domniemania faktycznego.

w tym przypadku sąd apelacyjny uznał, że powód nie przeprowadził odpowiednich dowodów, które uprawdopodobniłyby miejsce zakażenia.

Zatem, w przypadkach, gdy dochodzący roszczeń zakażony pacjent leczył się w kilku placówkach musi wykazywać większą inicjatywę dowodową i uprawdopodobnić, w której mogło do zakażenia dojść.

2 thoughts on “Zakażenia szpitalne – kwestie dowodowe”

  1. ŁCO pisze:

    Tego typu sprawy są bardzo trudne i potrafią ciągnąć się latami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.