Prawo do pochówku dzieci martwo urodzonych

(zdjęcie z portalu genealogia.kresowa.info)

Niedawno pisałam o formalnościach związanych z pochówkiem dzieci poronionych, dziś natomiast postanowiłam napisać o tym jak pożegnać dziecko, które urodziło się martwe.

Niestety niewiele szpitali, w których doszło do narodzin dziecka martwego organizuje takie pogrzeby. Niedawno ceremonię zorganizował szpital w Bielsku Podlaskim.

Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 roku w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi wyraźnie precyzują, że

Za zwłoki uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych

Przepisy nie określają wieku ciąży, zatem dzieci urodzone przed 22 tygodniem ciąży (poronienie) mają także prawo do pochówku.

Oznacza to, że dzieciom martwo urodzonym oraz dzieciom poronionym można wystawić kartę zgonu niezbędną do pogrzebu.

Jeżeli rodzice nie zdecydują się na samodzielny pochówek dziecka, może to zrobić szpital. Jeżeli rodzice nie interesują się ciałem, wówczas pogrzeb organizuje MOPR.

Więcej informacji na ten temat w artykule Pochówek dzieci martwo urodzonych: jak godnie przygotować takie pożegnania

5 thoughts on “Prawo do pochówku dzieci martwo urodzonych”

  1. Marta pisze:

    Problem pojawia się, kiedy lekarz nie chce wystawiać karty zgonu, bo nie jest w stanie ustalić płci dziecka ze względu na krótki czas trwania ciąży i brak rozwiniętych narządów. Stwierdza, że nie będzie tworzył fikcji i tu zaczyna się problem dla rodziców. Powszechną praktyką staje się ustalanie płci dziecka po poronieniu na drodze badań genetycznych. W ten sposób ustala się płeć dziecka dla celów wypełnienia karty zgonu. Ujawnia się tu również niewiedza lekarzy – to rodzice nadają płeć dziecku i w kartę zgonu wpisuje się płeć zgodnie z ich żadaniem.

  2. Katarzyna Przyborowska pisze:

    Pani Marto – dziękuję za komentarz, który tak naprawdę jest uzupełnieniem mojego wpisu.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.