Odszkodowania za błędy lekarskie – przygotowania do procesu

Od czego ma zacząć pacjent, który został pokrzywdzony w wyniku błędu lekarskiego?

Aby maksymalnie skrócić czas długotrwałych procesów sądowych z tytułu odszkodowań za błędy lekarskie należy się do nich bardzo dobrze przygotować.

Przede wszystkim należy zdobyć jak najszerszą dokumentację medyczną (w tym w szczególności historii choroby, opisów operacji, kart konsultacji medycznych, wyników badań diagnostycznych, opisów badań obrazowych, kart znieczulenia, udzielonych zgód na zabiegi itp.)

Dokumentację taką wydaje na podstawie art. 26 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – na nasz wniosek jednostka medyczna, do której wniosek kierujemy. Pacjent musi się liczyć z koniecznością pokrycia kosztów wydawanych kserokopii. Powinien otrzymać pełną dokumentację, poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Już w trakcie leczenia oraz z chwilą podjęcia decyzji o skierowaniu sprawy na drogę sądową należy gromadzić wszystkie dokumenty, za pomocą których jesteśmy w stanie udowodnić wysokość poniesionych w związku z leczeniem wydatków.

Opis poniesionych wydatków w związku z doznaną przez pacjenta szkodą powinien być jak najdokładniejszy.

Do takich dokumentów zaliczymy przede wszystkim faktury za leki, za zakupiony potrzebny sprzęt medyczny, za płatne wizyty lekarskie, pobyt w sanatoriach i innych turnusach rehabilitacyjnych, koszty dojazdów do szpitala czy sanatorium, koszty płatnej pomocy osób trzecich np. pielęgniarki; koszty przystosowania mieszkania czy np. auta do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Z tak przygotowanymi dokumentami należy udać się do kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie medycznym, która w sposób fachowy będzie reprezentowała pacjenta przed sądem.

Chcesz otrzymywać więcej informacji związanych z prawami pacjenta? Zapisz się do newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.