Błąd medyczny, czy tragiczna w skutkach pomyłka?

Surgeons standing above of the patient before surgeryW mediach głośno dzisiaj o pomyłce, do której doszło w jednym z wrocławskich szpitali. Pacjentowi usunięto … zdrową nerkę. Planowo pacjentowi miano usunąć nerkę zaatakowaną przez nowotwór. Chirurg, z wieloletnim doświadczeniem popełnił najprawdopodobniej ogromny błąd medyczny.

Teraz pacjenta czeka dalsze skomplikowane leczenie, być może przeszczep nerki.

Lekarz został zawieszony w czynnościach. Szpital zawiadomił już prokuraturę i powołał własną wewnętrzną komisję do zbadania sprawy, co jest bardzo dobrym krokiem. Czy doszło do błędu organizacyjnego, czy może do naruszenia standardów postępowania i procedur medycznych na razie nie wiadomo.

Wycięcie zdrowego, funkcjonującego narządu to ewidentna szkoda pacjenta, za którą odpowiedzialność może ponosić szpital.

O tym, jakich roszczeń pacjenci  w związku z błędami medycznymi mogą dochodzić pacjenci informowałam we wpisie Odszkodowanie za błąd medyczny (lekarski) – zachęcam do jego lektury.

 

20 thoughts on “Błąd medyczny, czy tragiczna w skutkach pomyłka?”

 1. Kamulec pisze:

  Aż się człowiekowi włos na głowie jeży po przeczytaniu takich informacji.. i jak tu ufać naszej służbie zdrowia.

 2. Tomasz pisze:

  Szkoda człowieka…ma nowotwór, a do tego lekarz popełnia taki błąd – wyrazy współczucia

 3. darek pisze:

  eh, to straszne

  My recent Post Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu łazienki?

 4. nieład pisze:

  Coraz częściej słyszy się w mediach o błędach lekarskich. To po prostu jest nie dopuszczalne jak lekarz może się pomylić i np. wyciąć zdrowy narząd zamiast chorego. A lekarze jak zwykle się zasłaniają etyką lekarską.

 5. Natk pisze:

  Aż się wierzyć nie chce czytając takie historie.. Jak człowiek może mieć jakiekolwiek zaufanie do lekarzy, skoro takie sytuację się zdarzają. Ok, można mówić, że lekarz to tylko człowiek.. ale w tym zawodzie moim zdaniem ABSOLUTNIE nie może być możliwości aby popełniać takie błędy i karać za to się powinno z największą surowością..

 6. Karol Loki pisze:

  Bardzo głośno jest co pewien czas o takich błędach jak wiadomo nie ma ludzi nie omylnych lecz lekarz powinien zapoznać się szczegółowo z dokumentacją pacjenta przed operacją czy zabiegiem. Na pewno błąd był nie umyślny lecz nie zwalnia to lekarza z odpowiedzialności. Jak napisał kolega Tomasz szkoda człowieka bo operacja miała przynieść korzyści to teraz jest jeszcze większa tragedia.

 7. Kardio pisze:

  Lekarz musi zawsze zachować maksymalną uwagę i drobiazgowość podczas operacji.

 8. Bart pisze:

  Ostatnio głośno o tym w mediach. Szkoda człowieka to jest jasne, ale też pamiętajmy, że lekarz to tylko człowiek. Tysiące operacji każdego dnia jest przeprowadzane i 99% z nich kończy się sukcesem. Raz na jakiś czas jest błąd i lekarza chce się wieszać, bluzga się na niego itd. Trochę szacunku do tych, którzy ratują nam życie. Kto z Was ma te 99% skuteczności w pracy?

 9. Norbert pisze:

  Szkoda słów na takich ludzi. W takich wypadkach lekarz powinien odpowiadać za taki błąd a nie szpital. Gdyby ponosili konsekwencje takich błędów to na przyszłość nie popełniali by ich.

 10. Turcja pisze:

  Nie każdy może być lekarzem. Ale jak już się nim zostanie trzeba zachowywać największą ostrożność. Przecież to osoba odpowiedzialna za ludzkie życie. @ Bart żadna praca nie jest aż tak odpowiedzialna jak praca lekarza, dlatego nie można jej porównywać do innych.

 11. Gregor pisze:

  Takie przypadki sprawiają, że strach iść się leczyć, bo takie błędy mogą mieć opłakane skutki. Ok lekarz to też człowiek, ale czytać z kartki chyba potrafi? W każdej pracy za błędy się odpowiada, ale tu chodzi o zdrowie i życie ludzkie.

 12. SEP pisze:

  Wydaje się to niepojęte, a jednak takie błędy się zgadzają. Współczuję.

 13. WO pisze:

  Jaki sens ma angażowanie prokuratury? Przecież umyślnie lekarz pacjenta nie uszkodził, przestępstwo to chyba nie było. Natomiast za taki błąd powinien odpowiedzieć cywilnie i to grubo, własnym majątkiem – lekarz, a nie szpital czy ubezpieczyciel. Niestety, w Polsce to nie jest standardem, odpowiedzialność zwykle się rozmywa. Współczuć tylko należy temu pacjentowi.

 14. Anton pisze:

  Nie ważne że blad czy pomylka, liczy sie tragiczny skutek

 15. Arek pisze:

  Ale tragedia. Rozumiem błędy lekarskie spowodowane np: niedostateczną wiedzą lub brakiem doświadczenia, każdy popełnia takie w pracy, ale taki błąd pomuylenia nerek woła o pomstę do nieba.

  Niedawno gdzieś czytałem o kilkunastu pytaniach jakie zadaje sobie zespół lekarzy przed operacją w Ameryce, te pytania to” jak nazywa się pacjent, co operujemy itd. Podobno liczba błędów lekarskich spadła o 40%.

 16. PD pisze:

  Służbie zdrowia nie ma ufać. Kiedyś medycyna nie była rozwinięta i zgonów z braku możliwości pomocy było dużo, a teraz moim zdaniem jest jeszcze więcej gdyż medycyna jest na tak wysokim poziomie, że nie powinno się to zdarzać w ogóle.

 17. Bardzo szkoda człowieka..

 18. Justyna pisze:

  U mojej siostry lekarz źle ją zszył po porodzie. Przyszedł jakiś zaspany, nie wiedział co się dzieje, dobrze że odebrał dziecko i zszył tak jak widział, a widział kiepsko, bo dopiero co się obudził. I nie wpisał że wystąpiły komplikacje. Teraz moja siostra nie może nic zrobić bo nie ma tego w karcie.

 19. Paranoja. Odpowiedzialny za to lekarz powinien ponieść pełne konsekwencje prawne.

 20. madox pisze:

  Takie rzeczy nie powinny się po prostu zdarzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.