Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/serwe168/domains/medyczneprawo.pl/public_html/wp-content/plugins/widget-entries/iinclude_page.php on line 307
Blog o prawie medycznym i prawach pacjenta » Blog Archive Fundacje przyszpitalne, czyli lepszy standard usługi

Fundacje przyszpitalne, czyli lepszy standard usługi

26011383_1775530cbe Jak bumerang wraca temat odpłatności za świadczenia o lepszym standardzie, przykładowo za znieczulenie przy porodzie.

Przepisy zabraniają dopłat za lepszy standard usługi finansowanej w ramach kontraktu z NFZ. Nie zabraniają natomiast darowizn na rzecz „przyszpitalnych” fundacji.

Przykład?

Rodzące pacjentki dobrowolnie wpłacają darowiznę na fundację opiekującą się szpitalem, w którym rodzą, aby otrzymać usługę „o lepszym standardzie”, czyli ze znieczuleniem.

Problem w tym, że szpital w ramach kontraktu powinien zagwarantować poród ze znieczuleniem każdej pacjentce, która wymaga tego z uwagi na wskazania medyczne. O tym, czy pacjentka powinna rodzić ze znieczuleniem decyduje lekarz. Pacjentki często  jednak słyszą że ” u nas znieczulenie tylko za dopłatą”. W praktyce więc są też pacjentki, które płacą, mimo że powinny otrzymać znieczulenie w ramach świadczenia.

Więcej o problemie tutaj.

 ………..

I jeszcze artykuł o tym jak wygląda sprawa opłat w stołecznych szpitalach

artykuł

10 thoughts on “Fundacje przyszpitalne, czyli lepszy standard usługi”

 1. Pamiętam jak u dentysty musiałem zapłacić za znieczulenie momo tego,że dentysta powinien dokonać tego bez poprzedniej opłaty. O porodach również słyszałem, co można w takim wypadku zrobić ?

 2. Gosia pisze:

  Myślę, że poruszenie kwestii porodów jest słuszne i mimo wszystko wymaga większego rozwinięcia tematu. Ale dobre i to.

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   O znieczuleniu do porodów pisałam już kilka razy na blogu 😉

 3. Grzegorz pisze:

  Niestety nie jest tajemnicą, że jeśli jakiś zabieg trzeba wykonać szybko to nic nie ma za darmo – chyba że trafiamy na izbę przyjęć i trzeba ratować życie. Poza tym nie ma co się oszukiwać – korupcja panuje, a nie powinna. W tym wypadku wydaje się sensowna taka odpłatność, ale… No właśnie jest ale. Co z tymi których nie stać na dopłatę – będą traktowani znacznie gorzej, a może nawet gorzej niż teraz.

 4. W szpitalach w moim regionie, poród „o lepszym standardzie” za dopłatą to norma. Praktycznie każdy szpital ma jakąś „fundację”.

 5. Katarzyna Przyborowska pisze:

  Jeżeli w „naszym” przypadku jest wskazanie do znieczulenia, a szpital je uzależnia od wpłaty darowizny-wykupu cegiełki to rozwiązania są dwa:
  1. poprosić o cegiełkę, zapłacić … i zgłosić sprawę do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta
  1. poprosić o cegiełkę (zadbać o to, żeby mieć dowód iż chodzi o znieczulenie), nie zapłacić, urodzić bez zzo… i zgłosić sprawę j.w.

 6. Podgórski pisze:

  @Grzegorz – „nawet w przypadku gdy trafiamy na izbę przyjęć i trzeba ratować życie” niestety, ale zdarza się w naszym kraju, że i w takich przypadkach ludzie też czekają… Jakie są tego konsekwencje nie muszę pisać :/

 7. Grzegorz pisze:

  @Podgórski – Oczywiście, że się zdarzają, ale to jest zupełnie inny temat i to nawet nie związany z finansami ale z ogólnie panującą znieczulicą. Wszyscy znamy tego konsekwencje – nie musi Pan pisać. Media co jakiś czas pokazują nowe przypadki.

 8. To jest jakaś parodia żeby w kraju w Europie w xxi wieku trzeba było się domagać opieki podczas porodu. W dodatku w kraju , w którym społeczeństwo się starzeje i każde dziecko jest na wagę złota! Nie ogarniam!

  1. Automator pisze:

   Zgadzam się z przedmówcą, to jest chore żeby prosić się o znieczulenie przy porodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.