Zmiany w POZ

ID-10044133Kilka dni temu, 30 kwietnia 2014 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany wejdą w życie 30 dni od dnia ich ogłoszenia.

Po wejściu zmian w życie podstawową opieką zdrowotną będzie zajmowała się większa ilość lekarzy – prócz specjalistów medycyny rodzinnej także interniści i pediatrzy.

Co więcej świadczeniobiorcy (czyli my, pacjenci) będą mieć prawo do wyboru  i zmiany świadczeniodawcy, lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, nie dwa razy, a trzy razy w roku kalendarzowym. Każda kolejna zmiana będzie wymagała wniesienia opłaty w kwocie 80 zł.

12 thoughts on “Zmiany w POZ”

 1. Allaway pisze:

  Śledzę tutaj te wpisy na bieżąco i co do tej ustawy myślę że dobrze zaczyna się dziać dla tego normalnego pacjenta który w tym całym systemie jest zupełnie zagubiony.Więcej lekarzy może trochę zmniejszy te niesamowite kolejki i miesiące oczekiwania, bo niestety nie wszyscy chorzy mogą sobie na to pozwolić w swoim stanie zdrowia.

 2. Johny pisze:

  W końcu w tym kraju zaczyna sie coś dziać normalnego, bo na dzisiejszy dzień to nasz cały NFZ to jest jeden wielki niewypał, który działa na szkodę pacjenta.

 3. Zuzanna pisze:

  Zgadzam się z przedmówcą, choć sądzę, żeby było dobrze musi upłynąć trochę czasu. Niestety nie da się zmniejszyć kolejek do specjalistów w jeden dzień.

 4. Maciek pisze:

  Witam, tak przy okazji. Czy dentysta dużo zarabia? Ponieważ kończę nie długo ostatnią klasę gimnazjum, a jeszcze nie zdecydowałem się do której szkoły pójść, liczę na odpowiedź i dobrą radę. Pozdrawiam

  1. ceb.com.pl pisze:

   Teraz gdy u władzy są nowi ministrowie z przeciwnej opcji politycznej wszystko może się znowu przewrócić o 180 stopni. Bo ta „większa ilość lekarzy” nie przełożyła się na zmniejszenie długości kolejek a wręcz przeciwnie, są coraz dłuższe.

 5. CHDE pisze:

  Zapowiada się ciekawie, ale zobaczymy w praktyce 🙂

 6. europejczyk pisze:

  Całkiem sensowna zmiana. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

 7. Tomasz pisze:

  W końcu coś zaczyna się dziać z tą kulejącą OZ. Ciekawe na jak długo?

 8. Nareszcie ruszyło się coś z tym NFZ-tem, może będzie teraz normalniej ? fryzjer katowice

 9. szczeart pisze:

  To są tylko ruchy pozorne. W systemie ochrony zdrowia brakuje pieniędzy. Brakuje – bo są marnotrawione. Są marnotrawione – bo „jak coś jest państwowe – to jest niczyje”.

 10. A jak jest niczyje to zawsze znajdzie chętny zeby sobie przytulic 🙂 Na papierku wszystko ladnie – a co w praktyce to czas pokaze

 11. ceb.com.pl pisze:

  Teraz gdy u władzy są nowi ministrowie z przeciwnej opcji politycznej wszystko może się znowu przewrócić o 180 stopni. Bo ta „większa ilość lekarzy” nie przełożyła się na zmniejszenie długości kolejek a wręcz przeciwnie, są coraz dłuższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.