Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/serwe168/domains/medyczneprawo.pl/public_html/wp-content/plugins/widget-entries/iinclude_page.php on line 307
Blog o prawie medycznym i prawach pacjenta » Blog Archive Komediodramat. W roli głównej biegli sądowi.

Komediodramat. W roli głównej biegli sądowi.

temida Wczoraj pisałam o ciężkim uszczerbku na zdrowiu w wyniku błędów przy porodzie.

Dzisiaj, w jednej z takich spraw (dziecko urodziło się z porażeniem mózgowym i innymi chorobami) w pewnym warszawskim sądzie miała się odbyć videokonferencja z biegłymi medykami opiniującymi w tej sprawie.

Kodeks postępowania karnego dopuszcza taką możliwość zgodnie z art. 177. § 1a

Przesłuchanie świadka może nastąpić przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku. W postępowaniu przed sądem w czynności w miejscu przebywania świadka bierze udział referendarz sądowy, asystent sędziego lub urzędnik zatrudniony w sądzie, w którego okręgu świadek przebywa.

Często bywa tak, że biegli są z ośrodka znacznie oddalonego od sądu. Ściągnięcie na rozprawę wszystkich biegłych bywa uciążliwe – również dla biegłych. Dojazd do sądu i powrót zabiera cały dzień. A trzeba wiedzieć, że w większości przypadków są to praktykujący lekarze.

Zatem videokonferencja jest dobrym rozwiązaniem. Oszczędza czas i pieniądze. Daje możliwość interakcji z biegłymi – dopytywania na bieżąco. Widać mimikę twarzy, gesty, słychać ton głosu rozmówcy. Nie trzeba pisać wniosków o opinię uzupełniającą i uzupełnienie opinii uzupełniającej ;-). Same plusy.

W tej sprawie biegli wydali już opinię oraz opinię uzupełniającą. Pełnomocnicy stron (pokrzywdzonej i oskarżonych) zadali jednak tyle dodatkowych pytań, że sąd zdecydował się przesłuchać biegłych na rozprawie.

Na poprzedni termin biegli się nie stawili. W dniu rozprawy do sądu dotarł faks. Sąd i strony byli zgodni – robimy videokonferencję.

Videokonferencji nie będzie. Z sądu zadzwonił sekretarz, że biegli pomylili godziny i stawili się w sądzie w swojej miejscowości kilka godzin za wcześnie.  Na prawidłową godzinę wszyscy przyjść nie mogą, jeden biegły ma zwolnienie chorobowe.

Dwa terminy zmarnowane. Sąd najprawdopodobniej zdecyduje wysłać akta do biegłych w celu kolejnego uzupełnienia opinii.

Termin rozprawy – z urzędu.

6 thoughts on “Komediodramat. W roli głównej biegli sądowi.”

 1. Adam pisze:

  Co będzie dalej?

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Teraz czekamy co sąd na to – i co zrobi.

   1. reishi pisze:

    Może wiadomo już coś na ten temat?

 2. Aneta pisze:

  dlaczego ludzie poważnie nie podchodzą do swoich obowiązków, skoro oni się pomylili to oni powinni ponieść konsekwencję

 3. Marysia pisze:

  Zgadzam się w pełnej rozciągłości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.