Biegli sądowi – cz. I

Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie biegłych sądowych. To na ich opiniach w dużej mierze bazują sądy wydając orzeczenia w sprawach odszkodowawczych czy medycznych.

Dzisiaj więc przedstawię kto biegłym może zostać, ile opinia biegłego kosztuje itp.

Jeden z kolejnych wpisów poświęcę natomiast kwestii niezmiernie ważnej , a mianowicie składaniu wniosków o powołanie biegłego, możliwości podważania ich opinii i składania wniosków o kolejną opinię biegłego.

Biegli sądowi ustanawiani są przy sądzie okręgowym przez prezesa sądu na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie biegłych sądowych z dnia 24.01.2005 r.

Ustanawia się  ich dla poszczególnych gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innych umiejętności.

Biegłym może być ustanowiona osoba, która:

1) korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;

2) ukończyła 25 lat życia;

3) posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innej umiejętności, dla której ma być ustanowiona;

4) daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków biegłego;

5) wyrazi zgodę na ustanowienie jej biegłym.

W przypadku procesów odszkodowawczych związanych z rozstrojem zdrowia (wszelkiego typu wypadki, błędy medyczne) potrzebne są opinie biegłych lekarzy, którzy ocenią np. stan zdrowia poszkodowanego i ewentualny uszczerbek; szanse na pełne wyzdrowienie, zapotrzebowanie na leki i sprzęt medyczny czy np. wydadzą opinię na temat samego przebiegu leczenia.

Jak znaleźć biegłego?

Prezesi Sądów Okręgowych prowadzą listę biegłych według poszczególnych gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innych umiejętności.

Każdy Prezes prowadzi również wykazy biegłych sądowych na kartach założonych dla każdego biegłego; w listach i wykazach podaje się adres biegłego i termin, do którego został ustanowiony, a także inne dane dotyczące specjalizacji.

Część sądów udostępnia listy biegłych na swoich stronach internetowych (zobacz stronę SO w Bydgoszczy), zawsze taka lista dostępna jest w sądzie. Przygotowując się do sprawy zawsze więc można sprawdzić jacy biegli z danej dziedziny są powołani w naszym okręgu.

Kiedy Sąd dopuści dowód z opinii biegłego?

Sąd zwróci się do biegłego (na wniosek strony lub z własnej inicjatywy) gdy uzna, że okoliczność, która ma dla sprawy istotne znaczenie może zostać wyjaśniona przy wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy biegłego lub biegłych. Opinia, jak każdy inny środek dowodowy podlega ocenie sądu.

Wynagrodzenie biegłego z zakresu medycyny

Biegli otrzymują wynagrodzenie liczone jako procent kwoty bazowej, którą w każdym roku określa ustawa budżetowa. I tak w ubiegłym roku kwota ta wynosiła 1.766,46 zł.

Za każdą godzinę pracy biegły otrzymuje % kwoty bazowej, a dokładne taryfy określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym.

 

 

2 thoughts on “Biegli sądowi – cz. I”

  1. mama72 pisze:

    Spotkałam się z przypadkiem znajomego, który został przesłuchany pierwszy raz po 2 latach od pierwszego terminu na wokandzie. W tym czasie Jego żona złożyła „wyprodukowane” na potrzeby sprawy kwity lekarskie od sporej ilości lekarzy.Sąd wyznaczył biegłego lekarza do oceny zdrowia. Pomimo, iż Jego osąd tego na co przedstawiały dotychczasowe zaświadczenia lekarskie były inne, nie zmieniło to w żaden sposób stanowiska Sądu, który już zdążył ugruntować swoje stanowisko.W mojej ocenie opinia biegłych sądowych nadal nie ma mocy sprawczej ani wystarczającej do negacji bądź usprawiedliwienia wyroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.