Policjant chory na żółtaczkę

Dzisiejszy artykuł w łódzkiej Gazecie Wyborczej – 25 lat, silny, wysportowany. Kazali mu iść na rentę. zbiegł się akurat z podobnym przypadkiem, którym zajmowałam się ostatnio w swojej Kancelarii.

Mój Klient, młody człowiek, wysportowany marzył o pracy w Policji. Wojewódzka Komisja Lekarska stwierdziła iż jest on niezdolny (N) do służby. Powód? Przewlekłe zapalenie wątroby typu C.

Żółtaczka jest problemem nie tylko dla kandydatów do służby w Policji. Stanowi też problem dla Policjantów czynnych zawodowo, tych z wykrytym HCV zwalnia się z pracy i przyznaje im się rentę.

Dzieje się tak z powodu nieżyciowych przepisów.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 9.07.1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych w § 44 pkt. 6 wskazuje przewlekłe zapalenie wątroby jako chorobę powodującą u kandydata i u Policjanta niezdolność do służby  ( odpowiednio kat . N i kat. D).

W Policji często pracują funkcjonariusze, u których w trakcie służby wykryto zakażenie wirusem HCV jednakże ich stan zdrowia pozwala na dalsze pełnienie obowiązków służbowych. Pracują, bo to ukrywają.

Zakażeni HCV mogą normalnie żyć i pracować, WZW C może przez wiele lat przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Co więcej całkowita eliminacja wirusa jest możliwa pod warunkiem systematycznego przyjmowania leków i kontroli postępu terapii nawet u ok. 80% zakażonych.

Komisje Lekarskie badające więc kandydatów do służby powinny  wziąć pod uwagę np. bezobjawowy przebieg zakażenia czy dużą skuteczność leczenia farmakologicznego.

Przewlekłe zakażenie HCV można leczyć, a zatem z samego faktu wystąpienia zakażenia nie można jednoznacznie stwierdzić złego stanu zdrowia powodującego niezdolność do służby.

To, że rozporządzenie może dyskryminować  jest jasne. Niedawno drogę aż do Trybunału Konstytucyjnego przeszedł inny policjant, nosiciel wirusa HIV, którego również automatycznie wykluczono ze służby.

W wyroku z 23.11. 2009 (P 61/08) Trybunał stwierdził, że „uznanie policjanta za całkowicie niezdolnego do pełnienia służby z powodu nosicielstwa wirusa HIV bez względu na stan zdrowia jest niezgodne  z art. 60 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy zatem u policjantów z HCV nie powinno się brać pod uwagę np. zaawansowania choroby stwierdzając ich przydatność do służby?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *