Ubezpieczenie ochrony prawnej

Do przygotowania tego wpisu skłonił mnie przypadek mojej Klientki, która dochodzi odszkodowania za niewłaściwie przeprowadzone badanie lekarskie.

Moja Klientka posiada bowiem ubezpieczenie ochrony prawnej, które niestety w naszym kraju jest jeszcze mało popularne, natomiast jego posiadanie często przynosi wymierne korzyści.

Ubezpieczenia tego typu chronią przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z procesem sądowym  czy innym sporem prawnym oraz kosztami pełnomocnika – radcy prawnego lub adwokata.

Często posiadamy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ( w skrócie zwane OC), jednakże tego typu ubezpieczenie nie pomoże nam w sytuacji kiedy to my poniesiemy jakąś szkodę ( np. uszczerbek na zdrowiu w wyniku błędu lekarskiego, gdy kontrahent nam nie płaci itp.) i musimy dochodzić jej zadośćuczynienia – najczęściej na drodze sądowej.

Z polisy ochrony prawnej (najczęściej ubezpieczyć można siebie, swoją rodzinę, firmę czy auto) pokryte zostaną:

– koszty sądowe (koszty wpisu sądowego, powołanych biegłych) 

– honorarium reprezentującego Cię profesjonalnego pełnomocnika

– w przypadku przegranego procesu – również koszty na rzecz Skarbu Państwa czy drugiej strony

Co ważne – to Klient sam dokonuje wyboru pełnomocnika, Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym wykupiona jest polisa nigdy nie wskazuje kto ma Cię reprezentować.

A jakie są wymierne korzyści?

Najważniejszą jest oszczędność pieniędzy. I spokój – bo dzięki posiadaniu polisy ochrony prawnej Klientka nie musi kłopotać się ani o wpis sądowy, ani o moje honorarium.

 

4 thoughts on “Ubezpieczenie ochrony prawnej”

 1. PiU pisze:

  Pragnę zważyć na to, iz ubezpieczenia ochrony prawej mogą byc dośc ograniczone w swoim zakresie, awykupowane nieumiejetne, potrafia byc nieefektywne zarowno ekonomicznie jak i praktycznie. Np. w jednym z wpisow na http://www.prawoiubezpieczenia.pl wskazalem, iz ETS stwierdziłl, iz jesli nie sprzeciwiaja sie temu przepisy prawa krajowego, prawo do wyboru prawnika przez ubezpieczonego moze zostac ograniczone.

  Tak czy owak, to bardzo dobry instrument kontroli ryzyka dla kazdego. Niestety dosc drogi.

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Witam,
   TU, w którym moja klientka ma polisę nie ogranicza wyboru prawnika, tzn. ma to być profesjonalista 😉
   Pozdrawiam,

 2. Lech pisze:

  A w jakiej wysokości ubezpieczenie wypłaca TU klientowi – tzn. czy da się za nie otrzymać pełnomocnika do każdej sprawy?

  1. Katarzyna Przyborowska pisze:

   Nie wiem czy do każdej sprawy – to zależy od ochrony ubezpieczeniowej zapewne.
   TU płaci stawki zgodnie z rozporządzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.