Pogrzeb dziecka poronionego cz. I

Niebawem, 15 października będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego.

Postanowiłam więc przybliżyć wszystkim problem pochówku  dzieci poronionych lub urodzonych jako martwe. Często bowiem rodzice takich dzieci przeżywają podwójny dramat – stratę maluszka oraz trudności związane z pochówkiem  i pożegnaniem własnego dziecka.

Co na ten temat mówi prawo?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania wprowadziło definicje poronienia oraz urodzenia martwego dziecka.

Zgodnie z rozporządzeniem:

Poronieniem określa się wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli, o ile nastąpiło to przed upływem 22. tygodnia ciąży (21 tygodni i 6 dni) .

Zgonem płodu (urodzenie martwe) określa się zgon następujący przed całkowitym wydaleniem lub wydobyciem z ustroju matki, o ile nastąpił po upływie dwudziestego drugiego tygodnia ciąży lub później. O zgonie świadczy to, że po takim wydaleniu lub wydobyciu płód nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli.

Zgodnie z powyższymi przepisami istnieje możliwość rozróżnienia poronienia od urodzenia martwego.

Rodzice mają prawo do decyzji, czy pozostawiają dziecko w szpitalu czy będą chcieli zorganizować jego pochówek.

Rejestracja urodzenia i akt urodzenia.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy  z dnia 29 września 1986 r.
Prawo o aktach stanu cywilnego urodzenie dziecka martwego zgłoszenie zdarzenia powinno nastąpić w ciągu trzech dni. Przepisy tej ustawy nie rozróżniają urodzenia martwego od poronienia.

Do zgłoszenia dziecka są zobowiązani rodzice, lekarz lub położna, a jeżeli urodzenie nastąpiło w zakładzie opieki zdrowotnej – tenże zakład.

Zgłoszenia urodzenia dziecka należy dokonać na specjalnym wzorze zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 lutego 2005 r. w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka.

Na tej podstawie rodzice otrzymają akt urodzenia dziecka.

Więcej informacji nt. formalności można uzyskać na portalu Poronienie

2 myśli nt. „Pogrzeb dziecka poronionego cz. I”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *